Épülhet az ELTE startup-közössége

2023.03.02.
Épülhet az ELTE startup-közössége
Az ELTE Informatikai kar a Startup Maffia Nagykövet Programmal karöltve indította el rendezvénysorozatát, amelynek első kerekasztal-beszélgetésén főleg a nagy növekedési potenciállal rendelkező vállalkozások alapításának buktatóiról és a már bevált módszerekről volt szó.

A beszélgetés vendégei Isaák Tamás, a Munch operatív csoportvezetője, Málnay Barnabás, az ELTE IK üzletfejlesztési szakértője, illetve Posta Donát, a Smapp Lab társalapítója, a 2020-as ELTE Innovatív Hallgatói Ötletpályázat nyertes csapatának vezetője voltak. A résztvevők többsége az Informatikai Karról érkezett, de jöttek startup-vállalkozók az ELTE Gazdaságtudományi Karról, illetve a BGE-ről és a Corvinusról is.

Posta Donát szerint a startup vállalkozásokat jellemzően eladási céllal hozzák létre. Szerinte a fiatal vállalkozók jól teszik, ha nem azonosítják magukat teljesen az aktuális projektjükkel, hiszen a startupok világára kifejezetten jellemző, hogy egy-egy alapító nevéhez több, részben sikeresnek, részben sikertelennek bizonyult vállalkozás is kötődik. Befektetőt keresni kizárólag alapos piackutatás és legalább néhány fizető ügyfél birtokában érdemes, a vállalkozásba pedig annyi tőkét is elég bevonni, amennyiből a cég eljuthat a következő nagyobb mérföldkőig, ezt elérve ugyanis rögtön szélesednek a finanszírozás lehetőségei. 

Udvardy Csanád, a Future Founders Club egyik alapítója a startupperekre figyelő befektetők szempontjait vázolta fel. A befektetők számára a legfontosabb, hogy a kiszemelt cégben hatalmas növekedési potenciál rejtőzzön – mondta az ELTE GTK hallgatója. – A startup cégek értékének, potenciáljának meghatározására azonban egyelőre még nincs általánosan elfogadott módszertan, sokféle mérést használnak, amelyekben eltérő szempontokat eltérő súlyozással vesznek figyelembe.


Udvardy Csanád a befektetők szempontjairól beszélt a találkozón

A fórumon részletesen is taglalták a társalapítók és befektetők kiválasztásának buktatóit, szó volt az üzleti sikerrel kecsegtető ötletek levédetéséről, de olyan, startupperek számára kötelező olvasmányokról is, mint Peter Thiel Zero to one című könyve. A beszélgetéssorozat még a tavaszi szemeszterben folytatódik, a témák pedig akár az érdeklődők javaslatai alapján is alakulhatnak.

A borítóképen: Posta Donát, a Smapp Lab társalapítója