Élvonalbeli kutatási infrastruktúrák az ELTE-n

2025.02.27.
Élvonalbeli kutatási infrastruktúrák az ELTE-n
Mások mellett az ELTE Természettudományi Kar, illetve az Informatikai Kar kutatási infrastruktúrái kaptak állami elismerést.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) és a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) február elején indította el „KFI ökoszisztéma fejlesztése” névre keresztelt ötmilliárd forintos GINOP Plusz projektjét. A magyar állam és az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló, nemzetközileg is jelentős kutatóhelyeket támogató program nyitórendezvényének a BME adott otthont, az ünnepségen több mint hatvan hazai intézmény – köztük az ELTE két kara – elismeréseket is átvehetett nemzetközileg is jelentős kutatási infrastruktúrák kialakításáért és működtetéséért. A most elismert kutatási infrastruktúrák fontos inkubátorok, hiszen az itt elért eredmények előremutató gazdasági és társadalmi folyamatok felhajtóerejévé válhatnak – fogalmazott az eseményen Domokos Péter, a Kutatási Kiválósági Tanács elnöke.

„Kiváló Kutatási Infrastruktúra” címet kapott az ELTE Természettudományi Karán működő Központi Kutató és Ipari Kapcsolatok Centrum (KKIC), amely több tudományterületet átfogó kapacitásfejlesztéseken dolgozik. A KKIC stratégiai jelentőségét a központ egyablakos szolgáltatási modellje, a hozzá kapcsolódó humán (kutatói) erőforrások, valamint a zöld átállás kihívásaihoz kapcsolódó biotechnológiai, egészségipari, anyagtudományi, környezet- és földtudományi, az ezeket támogató mesterséges intelligencia és big data elemzések adják, így hatékony támogatója lehet a Természettudományi Kar gazdasági és ipari együttműködéseinek.

Ugyancsak „Kiváló Kutatási Infrastruktúra” elismerést kapott az ELTE Informatikai Kar 4i néven ismert intelligens ipari és infokommunikációs infrastruktúrája. Az elismerést Sidor Jurij egyetemi tanár, az ELTE IK kutatásért és innovációért felelős dékánhelyettese, a 4i kapcsolattartója vette át.

Az ünnepségen „Ígéretesen Fejlődő Kutatási Infrastruktúra” címmel tüntették ki a TTK Digitális Kémiai Központot, amely a kémiai kutatócsoportok infrastruktúráját és az építés alatt álló SuperSmartLab létesítményt foglalja magában. A mesterséges intelligenciával és a legkorszerűbb okostechnológiákkal felszerelt kémiai oktatási laboratóriumban vegyészek és kémiatanárok generációit képezhetik a jövőben. Hasonló elismerést kapott a HUN-REN Űrkémiai Kutatóhálózat, amelynek tagja az MTA-ELTE Lendület Laboratóriumi Asztrokémia Kutatócsoport és Molekulaspektroszkópiai Laboratórium is.

Forrás: NKFIH / ELTE TTK / ELTE IK