ELTEfeszt: nézz körül, próbáld ki magad!

2024.10.11.
ELTEfeszt: nézz körül, próbáld ki magad!
Tizenkettedik alkalommal rendezte meg interaktív pályaválasztó fesztiválját az Eötvös Loránd Tudományegyetem. Az október 11-i nyílt napon tudományos előadások, mintaórák, látványos kísérletek és workshopok, valamint az ELTE Next közösség meglepetései várták a felvételire készülőket a Trefort-kerti kampuszon.

A program Darázs Lénárd általános rektorhelyettes köszöntőjével kezdődött, aki a kiválóságot nevezte meg az egyetem fő jellemzőjeként, és mint mondta, ez a kiválóság az egyéni boldogulást segíti. Cseszregi Tamás oktatási igazgató a felvételi útvesztőjében segített eligazodni, megosztva a 2024-es évi felvételi folyamat eredményeit és tapasztalatait is. 

Idén az egyetem két olyan témát emelt ki a kutatásai közül, amelyek mindenkit foglalkoztatnak, és olyan kutatókat kért fel előadónak, akik még tudományos pályájuk elején járnak. Kutatóegyetemként az ELTE küldetése az égető társadalmi kérdések vizsgálata és megoldásukra javaslatok kidolgozása. Ebben nagy szerepet vállalnak az új problémákra különösen nyitott fiatalok, akiket az egyetem minden lehetséges eszközzel támogat.

Kis Anna, a Meteorológiai Tanszék tudományos munkatársa a Gólyavárban arról beszélt, milyen hatással van az éghajlatváltozás mindennapjainkra. Az ipari forradalom (1850-1900) óta a természeti változások és az emberi tevékenység hatására globális szinten nőtt a felszínközeli hőmérséklet, és gyarapodott a szélsőséges időjárási események száma. Az előrejelzések szerint ez a növekedés a jövőben is folytatódik, a legrosszabb forgatókönyv szerint akár a 4%-ot is elérheti. Tudnunk kell, hogy már 0.5%-os különbség is jelentősen befolyásolja az élet minden területét: az ökoszisztémákat, az élelmezést, az egészségügyet, az infrastruktúrát és a gazdaságot, a pénzügyeket. Emelkedik a tengerszint, csökken a biodiverzitás, károkat okoz a lezúduló víz, új betegségek ütik fel a fejüket.

A változásokra az emberiség mérsékléssel és alkalmazkodással reagálhat.

A leghatásosabb módszer az egyéni és a társadalmi cselekvések kombinációja. Összhangban a 2015-ös párizsi  megállapodással, már kialakulóban vannak a 15 perces városok, növelik a zöld területeket a településeken, vízáteresztő betonokat alkalmaznak, kezelik a csapadékvizet, alakul át az energiahasználat. Számos módon, például fogyasztásunk csökkentésével azonban magunk is hozzájárulhatunk az éghajlatváltozás káros következményeinek mérsékléséhez.  

A „MI lesz velünk – az MI hype nyomában” című kerekasztal-beszélgetésen Horváth László (PPK), Nagy Balázs (IK), Szabó András (ÁJK) és moderátorként Badinszky Áron (Egyetemi Stratégiai Iroda) a mesterséges intelligencia társadalmi hatásait, lehetőségeit és kockázatait vitatták meg a különböző tudományterületek nézőpontjából. Az MI mára sok területen a mindennapok szerves része, az oktatásban és a tömegközlekedésben például már nem is mindig érzékeljük a használatát. Azok, akik most felvételiznek, már ebbe a kultúrába születtek bele, nem kerülhetik el a technológia használatát. A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy

az alkalmazás kapcsán a kritikus gondolkodás a kulcs:

nem jó minden feladatot az MI-re bízni, mert ez sérülékennyé teszi a felhasználót, aki az MI nélkül később nem tud boldogulni. Az MI rendszerek gyorsan tanulnak (amit eddig kizárólag emberi tulajdonságnak tartottak), így történhet az, hogy az MI a körmöstől az influencerig számos szakember munkáját elvégezheti. Az emberi felelősség kérdése ezért ma fontosabb, mint valaha, hiszen az MI fejlődik és alkalmazkodik, azonban önkritikát nem tud gyakorolni, arra csak az ember képes. Végül a klímaszorongás kérdése is szóba került: az MI hatalmas energiaigénye miatt megoldást kell találni a fenntarthatóságára, hiszen minden egyes MI-parancs jelentős víz- és energiafelhasználással jár.

A központi eseményeken túl az ELTE karai és tanszékei önálló programokkal is készültek az egyetem interaktív pályaválasztó fesztiváljára. A Pedagógiai és Pszichológiai Kar például bemutatta az egészséges és problémás videojátékhasználat hatásait, a Bölcsészettudományi Kar online gyertyagyújtással, hologram nagypapával és digitális túlvilággal várta az érdeklődőket. Az Állam- és Jogtudományi Kar azt is megmutatta, milyen lesz a politika holnap, a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar programján pedig a fiatalok megismerhették a segítőkutyák gyógypedagógiában betöltött szerepét, és választ kaphattak arra is, hogy melyik a veszélyesebb, a beszéd vagy a pók.

Mint minden évben, az Egyetem idén is az ELTEfeszten mondott köszönetet azoknak a kimagasló oktatói-tehetséggondozói munkát végző középiskoláknak is, ahonnan a legtöbb diák érkezett szeptemberben az ELTE-re. 2024-ben Ezüst Eötvös Díjat kapott a Budapest IX. Kerületi Leövey Klára Gimnázium, a Budapest V. Kerületi Eötvös József Gimnázium, a Kőbányai Szent László Gimnázium, az Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium, a Szombathelyi Kanizsai Dorottya Gimnázium és a Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium közössége.

A nyílt nap keretében a középiskolások csatlakozhattak a ELTE Next közösséghez is. Az egy éve indult program résztvevői a tanév során exkluzív programokon, előadásokon vesznek részt, kedvezményekben részesülnek, az új tagok pedig már az ELTEfeszten kipróbálhatták az Orientify karriertanácsadó platformot, amely a megfelelő egyetemi szak megtalálásában segít.

ELTEfeszt 2024

ELTEfeszt 2024

0

/

0

0

/

0