ELTE-s nyertesek a Richter témapályázatán
Az idegsejtek pusztulásával járó neurodegeneratív betegségek – mint például az Alzheimer- és a Parkinson-kór – okainak és lehetséges terápiás célpontjainak feltárása komoly kihívást jelent mind az alapkutatással foglalkozó tudósok, mind pedig a gyógyszeripar számára. A Richter Témapályázat a gyógyszercég stratégiájához és K+F+I tevékenységéhez illeszkedő, nemzetközi színvonalú innovációkat támogatja, elősegítve a kutatási eredmények gyakorlati megvalósítását.
Perczel András vezetésével a Szerves Kémiai Tanszék fiatal kutatói – Kiss-Szemán Anna, Horváth Dániel és Szaniszló Szebasztián – arra törekszenek, hogy megértsék, a neurodegeneratív betegségekhez kapcsolódó kóros fehérjeváltozások miért halmozódnak fel kóros módon, úgynevezett amiloidlerakódások formájában a szervezetben, miközben egyes – az emberi szervezetben megtalálható – hormonok esetében a funkcionális amiloidrostok kialakulása átmeneti és visszafordítható folyamat. A kutatók azt vizsgálják, hogy e hormonok hogyan képesek különböző térszerkezetet felvenni az emberi szervezet különböző pH-értékű részein, befolyásolható-e a rostok kialakulásának üteme, és szabályozható-e a lebontásuk enzimek segítségével.
Tárnok Krisztián kutatócsoportja humán őssejt (iPSC) alapú, háromdimenziós sejtmodellek automatizált kialakításával foglalkozik, elsősorban pszichiátriai betegségek, kiemelten neuroinflammációs, vagyis idegrendszeri gyulladásokkal összefüggő autizmus esetén. E betegségek laboratóriumi modellezése még a legmodernebb technológiák használata mellett is rendkívül nehéz, mivel hátterükben többféle sejttípus bonyolult együttműködése áll, amit hagyományos, kétdimenziós sejtkultúrákban nehéz pontosan megfigyelni. A Fejlődés és Őssejt Neurobiológiai Kutatócsoport, az Idegi Sejtbiológiai Kutatócsoport, valamint az Automatizált Szövetmodellezés Kutatócsoport háromdimenziós sejtkultúrás rendszere lehetővé teszi a sejtek természetesebb környezetben történő növekedését és kölcsönhatását, így pontosabb képet ad a betegségek kialakulásáról és lefolyásáról, egyben peptidalapú gyógyszerek fejlesztését is segíti.
Forrás: ELTE TTK