ELTE-s kutatók a Lisbon Addictions konferencián
A European Union Drugs Agency (EUDA) október 23. és 25. között negyedik alkalommal rendezte meg a Lisbon Addictions nemzetközi konferenciát, amelyre idén 2200-nál is több szakember érkezett több mint 100 országból. Számos magyar, köztük több ELTE-s kutató is részt vett a rendezvényen.
A konferencia társszervezőjeként volt jelen Demetrovics Zsolt, az ELTE Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszék kutatója, az International Society for the Study of Behavioral Addictions (ISSBA) elnöke, aki két olyan kiemelt szekciót vezetett, amelyben ELTE-s kutatók is bemutatták munkájukat.
Miklósi Ádám, az Etológia Tanszék professzora arról beszélt, hogy a fiatalok gyakran társas partnerként tekintenek okoseszközeikre, így érzelmi kötődést alakítanak ki irántuk. Ennek hátterében az állhat, hogy szüleik kevesebb időt tudnak rájuk fordítani, illetve ők maguk is gyakran használják telefonjukat, modellezve ezt a magatartást gyermekeik számára – mondta.
Király Orsolya, a Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszék kutatója a közösségi média-, videójáték- és telefonfüggőség jelenlegi tudományos megközelítéseit ismertette.
Szabó Attila, az Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézet egyetemi tanára a testedzésfüggőség kutatásának nehézségeit járta körbe: mint rámutatott, ennek a viselkedéses függőségnek egyelőre nincsenek klinikai diagnosztikai kritériumai, és az is kérdéses, mikor beszélhetünk addiktológiai problémáról szenvedélyes sportolás és egészségtudatosság helyett.
Pelin Alpay, a Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszék doktorandusza előadásában saját kutatási eredményeit is bemutatva az alexitímia (az érzelmek felismerésének zavara) és a binge drinking (nagy mennyiségű alkohol elfogyasztása rövid időn belül) kapcsolatát vizsgálta magyar egyetemi hallgatók körében.