Egy biológus gondolatai a kutatásról

Az ELTE Bolyai Kollégium hagyományos előadássorozatán a magyar tudományos és közélet kiemelkedő alakjai beszélnek szertágazó témákról. A kollégium március 20-án Karikó Katalin Nobel-díjas biokémikust látta vendégül teltházas eseményén.
A kutató lendületes előadásában mesélt gyermekéveiről és fiatalkoráról, kiemelve a biokémia és az mRNS-alapú technológiák fejlődésének aktuális fejleményeit. A helyes kutatói szemlélet és a személyes sikerek megélése mellett hangsúlyozta az emberi kapcsolatok felmérhetetlen erejét. Előadását követően a közönség egyéni motivációról és tudományos szerepekről kérdezte a kutatót, de az is szóba került, hogy hogyan változtatta meg életét a Nobel-díj. Az esemény zárásaként a kutató dedikálta Áttörések – Életem és a tudomány című könyvét.
Karikó Katalinnak több évtizedes munkával sikerült áttörést elérnie a hírvivő RNS (mRNS) alkalmazásában emberi sejtek fehérjetermelésének irányított módosítására. Az eljárással hosszú időn át megoldhatatlannak vélt problémát küzdött le: bebizonyította, hogy egyik alkotóelemének módosításával kiküszöbölhető a hírvivő RNS immunreakciót kiváltó tulajdonsága, ami az mRNS által programozott fehérjetermelés hatékonyságát is megsokszorozza. Ez a felfedezés új utakat nyitott különböző rákos, autoimmun, vagy enzimhiányos veleszületett betegségek célzott terápiája felé. Tudományos munkájáért 2023-ban Drew Weissmannal közösen elnyerte az orvosi-élettani Nobel-díjat. Az ELTE 2022-ben avatta díszdoktorává.
Karikó Katalin előadása az ELTE Bolyai Kollégiumban - 2025. március
Karikó Katalin előadása az ELTE Bolyai Kollégiumban - 2025. március
0
/
0







0
/
0