Eddig ismeretlen vulkánt azonosítottak az ELTE kutatói Vas megyében
A Kárpát-medence nyugati részén, a Kisalföld szélén, illetve a szomszédos Stájer- és Grazi-medencénél néhány millió évvel ezelőtt vulkánok tömkelege pöfögött – mondta el Zentai Zoltán. A területen akkoriban a Rába őse rakta le az Alpokból jövő anyagot, kavicsot, ez alól a kőzetréteg alól pöffent fel a kis vulkánunk – teszi hozzá Kovács Gábor, aki a geomorfológiai és kőzettani vizsgálatokat vezette.
A folyó később elhordta a vulkán oldalát, illetve újabb kavicsrétegeket rakott le, így egészen mostanáig senki nem tudott erről a vulkánról, mert csak egy kisebb csonk maradt meg belőle. Egy viszonylag kicsi, néhány száz méter átmérőjű vulkánról van szó, amely egyszer kitört, felszínre hozva a kürtő környékén levő kavicsot és homokot, majd kialudt, és azóta is szunnyad.
A vulkán felfedezése igazi csapatmunka volt. Benczik Gyula levéltáros mutatta meg a Vasszentmihály határában lévő Báj-domb oldalában található apró kőzetkibúvást, az Árpád-kori templom alapzatában előforduló furcsa kövekből pedig Zágorhidi Czigány Balázs történész hozott mintát. A geokronológiai, petrográfiai és geokémiai vizsgálatokat Benkó Zsolt, a Debreceni Egyetem Ásvány- és Földtani Tanszék vezetője és munkatársai végezték, a terepi mérésekben, mintavételezésekben pedig az ELTE SEK földrajzos hallgatói is részt vettek – írta bejegyzésében Zentai Zoltán, aki a geofizikai mérésekért felelt a munka során.
A felfedezésről készült kisvideó az ELTE SEK Facebook-oldalán tekinthető meg.