Dobogón az ELTE a QS fenntarthatósági rangsorában
A környezetvédelem növekvő szerepére reagálva a Times Higher Education után 2022-ben a Quacquarelli Symonds (QS) is elindította saját, fenntarthatósági szempontok alapján összeállított egyetemi világranglistáját (Sustainability Rankings). Az értékelés során a QS idén már 52 indikátor szerint vizsgálta az egyetemeket, az indikátorok három nagyobb csoportra oszlanak: ezek a környezeti hatás mérése (oktatás, kutatás, fenntarthatóság szempontjai), a társadalmi hatás mérése (foglalkoztathatóság, egyenlőség, egészség és jóllét, oktatás hatása, tudástranszfer szempontjai), valamint az egyetemek vezetését vizsgáló kategória. A felmérés módszertanáról az alábbi oldalon olvasható részletes összefoglaló angol nyelven.
A rangsorban a korábbi 700, majd 1400 után idén már a világ 1743 legjobb felsőoktatási intézménye szerepel, közülük 556 Európából és 12 Magyarországról. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem közel 100 helyezéssel tavalyi eredménye mögött az összesített rangsorban a 351. helyet szerezte meg, ezzel a fenntarthatósági toplistán a Debreceni Egyetem (313.) és a Szegedi Tudományegyetem (325.) után harmadik a magyar képzőhelyek között.
Az ELTE a három vizsgált szempontrendszer közül az egyetemi vezetés értékelésében érte el a legjobb eredményt, itt a rangsor 110. helyén szerepel, míg a környezeti hatásokat vizsgálva a 417., a társadalmi hatásokat tekintve a 408. a rangsorban. Az ELTE az egyetemi vezetés és a társadalmi hatások területén az első, a környezeti hatásokat tekintve pedig a harmadik helyen áll a hazai egyetemek között.
A QS Sustainability Rankings 2025-ös rangsorának élén egyébként sorrendben a Torontói Egyetem, az ETH Zürich és a svéd Lund Egyetem áll. A részletes eredmények földrajzi helyek és egyetemek szerinti bontásban böngészhetők ezen az oldalon, az ELTE hazai és nemzetközi rangsorokban elért eredményeiről pedig ebben az összefoglalóban olvashat bővebben.