Bölcsészettudományi Kar (BTK)

Bölcsészettudományi Kar (BTK)

2024. október 11.

10:10–10:40

Hogyan válhatunk politikailag tudatos fiatalokká? A szakkollégiumok szerepe a politika változásokban az 1980-as években

Vajon milyen hatások alakítják a fiatalok politikai véleményét és a politikai részvételhez való viszonyát? És mi köze mindennek a szakkollégiumokhoz? A nagy egyetemekhez kapcsolódó szakkollégiumok a 19. század vége óta képzik a legtehetségesebb egyetemistákból a jövő tudományos és politikai elitjét. A tehetséggondozó szervezetek működése mind a mai napig az önkormányzatiság elvére és a szakkollégisták öntevékenységére épül. A Kádár-rendszer utolsó évtizedében a fővárosi szakkollégiumok a politikai tudatosulás, az önképzés és az önállóság építésének tereiként funkcionáltak, és nyugodtan kijelenthetjük, hogy meghatározó szerepet játszottak a rendszerváltás alakulásában. Mi lehet ennek a magyarázata?

Előadó: Mravik Patrik egyetemi adjunktus, Atelier Interdiszciplináris Történeti Tanszék
Terem: A épület 47.

10:10–10:40

Álmodozások kora. Fiatalok és új hullámok Szabó István legelső filmjében 

Belegondoltál már abba, hogy a nagyszüleid mit gondoltak a világról a te korodban? Milyen problémáik voltak a felnőtté válás küszöbén, és ezek hasonlítottak-e bármiben a tieidhez? Az Oscar-díjas Szabó István legelső játékfilmjében saját generációjának útkeresését, álmait és vágyait próbálta megragadni. Mindezt merőben újszerű filmnyelven, amelyre nagy hatással voltak a korszak francia rendezői, François Truffaut vagy Jean-Luc Godard kultikus filmjei. Mit lehet ma élvezni egy 60 évvel ezelőtt készült filmalkotásban? Megtalálod-e a filmben, hogy melyek azok az új témák, technikai megoldások, amelyeket a mai napig használnak a filmesek?

Előadó: Milojev-Ferkó Zsanett, Filmtudomány Tanszék
Terem: A épület 428.

10:50–11:20

Van, ami fontos az életben? Janne Teller Semmi című regénye és az élet értelme

Amit fájdalmas elveszíteni, az fontos. És ha van fontos az életben, akkor van értelme az életnek. Mi történik akkor, ha egy fiatal kamasz fiú azt kezdi hirdetni az iskolában, hogy „semminek nincs értelme”, és s ezért semmit sem érdemes csinálni. Mert semmi nem fontos. Ki mond ilyeneket? Egy megvetendő őrült vagy csak egy sértődött, mindenkit gyűlölő kamasz? Egy idegesítő, ámde koravén bölcs? Az előadás Janne Teller Semmi című regénye alapján járja körül Pierre Anthon jól ismert filozófiáját és következményeit. A regényben ugyanis nagyobb zavar keletkezik az osztályban, mint várnánk. Talán túl nagy zavar. A gyerekeknek, úgy látszik, hirtelen felnőttekké kell válniuk, hogy bebizonyítsák nemcsak Anthonnak, de leginkább önmaguknak, hogy mégis van olyan, ami fontos az életben.

Előadó: Mizsur Dániel egyetemi tanársegéd, Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszék
Terem: A épület 47.


Online gyertyagyújtás, hologram nagypapa, digitális túlvilág

A halottakhoz és a gyászhoz fűződő viszony a digitális technológia révén (is) radikális átalakuláson megy keresztül a 21. században, elég, ha csak az elmúlt időszakban megjelent különböző webes platformokra, alkalmazásokra gondolunk, az online gyertyagyújtó és emlékoldalaktól egészen a legújabb mesterséges intelligencián alapuló „gyászbotokig". És mi köze mindehhez a néprajznak? Az előadáson Ilyefalvi Emese mutatja be aktuális kutatását, melyből kiderül, milyen izgalmas témákkal foglalkozhat egy néprajzkutató.

Előadó: Ilyefalvi Emese egyetemi adjunktus, Folklore Tanszék
Terem: A épület 428.

11:30–12:00

A jövő iskolájaaz MI az oktatásban

Kíváncsi vagy, hogyan alakítja át a mesterséges intelligencia az iskolai tanulást? Gyere el az előadásunkra, ahol bemutatjuk, hogyan "készül" a mesterséges intelligencia az ELTE BTK-n, és miben tud segíteni téged a mindennapi tanulásban, akár még az érettségi felkészülésben is! A végén az is kiderül, hogy ezt a szöveget mi írtuk vagy a MI.

Előadó: Vida Bence Tivadar, Digitális Bölcsészet Tanszék
Terem: A épület 47.


Szabad erről beszélni? Tabuk és konformizmus a skandináv kultúrában

Gyertyafényes, letisztult, fenyőpadlós otthonaik kényelméből a norvégok, svédek, dánok előszeretettel feszegetnek olyan témákat, amelyekről nem szokás, nem illendő beszélni. Gondolkodjunk együtt: mit árul el egy nép tabukhoz való viszonyáról, ha irodalmuk és filmművészetük sok esetben szembe megy a társadalmi elvárásokkal, miközben a skandináv pop, az északi design a közízléshez való alkalmazkodásáról, egyszerű befogadhatóságáról híres?

Előadó: Novotny Gergely egyetemi tanársegéd, Skandináv Nyelvek és Irodalmak Tanszék
Terem: A épület 428.

13:00–14:00

Mindent a BTK-s felvételiről

A Tanulmányi Hivatal és a Hallgatói Önkormányzat szakértői felelnek a felvételivel kapcsolatos kérdésekre. Egyik helyszínünkön a nyelvek és kultúrák iránt, másik helyszínünkön a többi szakunk iránt érdeklődőket várjuk. Leendő tanárszakokosoknak az ELTE Tanárképző Központ 10 órakor kezdődő tájékoztatóját ajánljuk.


Kérdezz-felelek a 2025-ös felvételiről

  • informatikus könyvtáros
  • kommunikáció- és médiatudomány
  • magyar
  • mozgókép (film- és televíziórendezés)
  • néprajz
  • régészet
  • szabad bölcsészet (elméleti nyelvészet, esztétika, filmelmélet és filmtörténet, kommunikáció és médiatudomány, filozófia, művészettörténet specializációk)
  • történelem
  • zenekultúra

Terem: A épület 47.


Kérdezz-felelek a 2025-ös felvételiről

  • anglisztika
  • germanisztika (német, néderlandisztika, skandinavisztika)
  • keleti nyelvek és kultúrák (arab, hebraisztika, indológia, iranisztika, japán, kínai, koreai, mongol, tibeti, török, újgörög)
  • ókori nyelvek és kultúrák (asszíriológia, egyiptológia, klasszika-filológia)
  • szlavisztika (bolgár, cseh, horvát, lengyel, orosz, szerb, szlovák, szlovén, ukrán)
  • újlatin nyelvek és kultúrák (francia, olasz, portugál, román, spanyol)

Terem: A épület 428.

8:00-14:00

Bölcsészek a Trefort-kertben – programok a BTK-s sátraknál

Látogasd meg sátrainkat, ahol nem csak az egyes szakokat érintő kérdéseidre adnak választ a BTK felsőbb éves hallgatói, de azt is megtudhatod, hogy érdeklődésed szerint milyen programok közül választhatsz. Emellett tánclépéseket tanulhatsz, énekelhetsz, belekóstolhatsz a világ ízeibe, részt vehetsz fémérzékelős kincskeresésben, kipróbálhatsz játékokat, sportokat, de azt is tesztelheted, hogy okosabb vagy-e a mesterséges intelligenciánál. És mindehhez a zenei aláfestést BTK-s hallgatók biztosítják!