Befektetések a feltörekvő piacokon

2024.05.21.
Befektetések a feltörekvő piacokon
Olivier Lamotte francia közgazdász nemzetközi stratégiai és gazdaságpolitikai kérdésekről tartott előadásokat a Gazdaságtudományi Karon.

Az EM Normandie Business School professzora az Erasmus+ mobilitási program keretében érkezett Magyarországra, Dombi Ákos, az ELTE Összehasonlító Gazdaságtan Tanszék vezetője és Mandják Tibor professor emeritus meghívására. Itt tartózkodása során két előadást tartott az egyetem polgárainak, ezekben az informális gazdaság feltörekvő piacokra gyakorolt hatásával foglalkozott, illetve arról beszélt, hogy az új uniós irányelvek várhatóan miként fogják alakítani a vállalatok fenntarthatósági politikáját. 

Főképpen oktatóknak szóló, első előadásában azt vizsgálta, hogy a feltörekvő piacokon működő vállalatok hogyan használják ki a jelentős informális gazdasággal rendelkező iparágakból történő beszerzést a költségelőnyök megszerzésére. Felvetése értékes betekintést nyújtott a nemzetközi üzleti stratégiák összetett dinamikájába és a gazdasági következményekbe.

A második, speciálisan hallgatóknak szóló előadás a feltörekvő piacokon működő vállalatok viselkedésére összpontosított a vállalati fenntarthatósági átvilágításról szóló, nemrég elfogadott uniós irányelv fényében. A Directive on Corporate Sustainability Due Diligence (CS3D) az etikai normák betartására irányuló EU-s elvárást nyomatékosítja, amikor előírja az uniós vállalatok számára, hogy biztosítsák vállalatukon belül az emberi és munkavállalói jogokat, és ugyanezt követeljék meg a beszállítóiktól is.

Az ELTE GTK-nak adott interjúban Olivier Lamotte Magyarország korábbi és jelenlegi szerepéről is beszélt a közvetlen külföldi befektetések (foreign direct investment / FDI) vonatkozásában. Megjegyezte, hogy stratégiai elhelyezkedése, megbízható intézményrendszere és képzett munkaereje következtében hazánk a rendszerváltás után az FDI-k elsődleges célpontjává vált, különösen az autóipar, az elektronika és a gyógyszeripar területén. Elismerte a magyarországi kínai befektetések rövid távú pozitív hatásait, ugyanakkor figyelmeztetett rá, hogy e befektetések hosszú távú hatásai eltérőek lehetnek.

Szakmai útján a professzor megismerkedett az ELTE Gazdaságtudományi Karán zajló oktatási és kutatási programokkal és fejlesztésekkel is, ezek közül kiemelte a vizsgaközpont felhasználóbarát jellegét. Látogatása összességében a nemzetközi tudományos csere fontosságát hangsúlyozta a globális gazdasági trendek és politikák mélyebb megértése érdekében.