Az ELTE vezetésével fejleszt új innovatív képzést hat CHARM-EU-egyetem
A CHARM-EU Szövetség hat egyeteme, köztük az ELTE, az Åbo Akademi Egyetem, a Bergeni Egyetem, a Trinity College Dublin, az Utrechti Egyetem és a Würzburgi Egyetem októbertől közösen dolgozik egy kétéves nemzetközi transzdiszciplináris mesterképzési program kidolgozásán a planetáris egészség (Planetary Health) témakörében.
Az emberi tevékenységek által az ökoszisztémákra gyakorolt növekvő nyomás, a globális felmelegedés fokozódása, a trópusi betegségek Európában való terjedése, valamint a gyors urbanizáció jelentette kihívások mellett a közelmúltban lezajlott COVID-19 járvány is rávilágított arra, hogy égető szükség van olyan szakértők képzésére, akik közvetíteni tudnak a tudomány, a politika és a társadalom szereplői között. Az ELTE vezetésével kidolgozásra kerülő program ezeknek a szakembereknek a képzésére fog fókuszálni. A program célja olyan szakértők képzése, akik képesek a környezet és az egészség közötti összefüggések holisztikus megközelítésére és a tudományterületeken átívelő együttműködésre, ezáltal hatékony megoldásokat tudnak előmozdítani a komplex globális kihívásokra.
A kezdeményezés az Erasmus Mundus Design Measures program keretében valósul meg, 60.000 eurós támogatással, 2024. október 1-től kezdődően 15 hónap alatt. A pályázati folyamat során 138 projektből mindössze 50 nyert támogatást, ami 36%-os sikerarányt jelent. A Planetary Health Erasmus Mundus Design Measures projekt 93 pontot ért el a lehetséges 100 pontból, messze meghaladva a támogatáshoz szükséges 82 pontos küszöböt.
Ez az első alkalom, hogy az ELTE több kara és intézete, köztük a Természettudományi Kar Kémiai Intézete, Biológiai Intézete, illetve Földrajz- és Földtudományi Intézete, valamint a Pedagógiai és Pszichológiai Kar, az Állam- és Jogtudományi Kar és a Társadalomtudományi Kar egymással és külföldi partnereikkel is együttműködnek egy nagyszabású mesterképzési program kidolgozásában. A Design Measures projekt vezető kutatója Mihucz Viktor Gábor, az ELTE Kémiai Intézetének docense, aki a CHARM-EU Szövetség Global Challenges for Sustainability mesterképzési programjának tapasztalt oktatója is egyben – ez a program számos tekintetben a kidolgozandó mesterképzés mintájaként is szolgál. Munkáját Jeney Nóra, a Természettudományi Kar vezető EU kutatási pályázati tanácsadója segíti.
A projekt végső célja, hogy az Erasmus Mundus Joint Master’s program révén teljeskörű anyagi támogatást nyerjen az Európai Bizottságtól, amely lehetővé tenné a mesterképzés elindítását.