Az ELTE-n jó élsportolónak lenni
A 2024-es nyári olimpia előtt 134, a paralimpia megnyitója előtt 164 nappal Franciaország újabb stafétát szervezett a Föld körül az olimpiai játékok népszerűsítésére, az akcióhoz 150 nagykövetség csatlakozott világszerte. A magyarországi eseményeket a Francia Köztársaság budapesti nagykövetsége és a Francia Intézet szervezte együttműködésben a Magyar Olimpiai Bizottsággal, a Magyar Paralimpiai Bizottsággal, az ELTE-vel, valamint a magyar vívó, cselgáncs és asztalitenisz szövetségekkel. Magyarország a staféta napján, március 14-én e három sportágban rendezett bemutatókat és gyakorlásokat iskolásoknak.
A stafétát virtuálisan Líbiából fogadtuk, és egy órával később Claire Legras francia nagykövet tweetjével adtuk tovább Mauritániának. Az eseményen a diplomata felidézte, hogy országa 1900 és 1924 óta után idén harmadszor rendezheti meg a nyári olimpiai játékokat. A július 26-i megnyitó ünnepséget a Szajna folyón, 160 hajón tartják meg. A budapesti Francia Intézet április 16-án, 100 nappal a játékok előtt egy hónapon át tartó vetítéssorozatot indít sport témájú filmekkel, június 23-án pedig olimpiai napot tartanak. A nagykövet üdvözölte, hogy az Eötvös Loránd Tudományegyetem kiemelt partnerként aktív szereplője az olimpiai kampánynak.
Claire Legras nagykövet és Tóth Anita, a MOB kommunikációs igazgatója
A nyári olimpiai játékokra a mai napig hazánkból 96 ép sportoló kvalifikálta magát, a magyar paralimpiai csapatban pedig legalább 50 sportoló részvételével számolnak – erről Tóth Anita, a MOB kommunikációs igazgatója és Dányi Anita, a Magyar Paralimpiai Bizottság nemzetközi igazgatója beszélt.
Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke felidézte, hogy 1957-ben Párizsban lett világbajnok a tőrcsapattal, francia javaslatra kapta meg a nemzetközi fair play díjat, később pedig orvosként Franciaországban ismerkedett meg új sebészeti eljárásokkal.
Kamuti Jenő
A Francia Intézet pódiumbeszélgetést is rendezett az olimpiai felkészülésről mások mellett az ELTE Társadalomtudományi Karán végzett Lévay Petra triatlonista paralimpikon, Sedric Roussel erőemelő paralimpikon, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karra felvételt nyert Muhari Eszter párbajtőröző részvételével, az asztalnál az egyetemet Szalay Krisztán sportügyekért felelős rektori biztos képviselte.
Az ELTE-n felkészülési- és versenyidőszakban is jó élsportolónak lenni, hiszen az egyetem többek között egyéni tanrenddel és rugalmas vizsgaidőpontokkal támogatja sikeres szereplésüket – fogalmazott Szalay Krisztián. A rektori biztos felidézte, hogy húsz évvel ezelőtt jól felfogott érdekből, saját egészségének megőrzéséért kezdett aktívan sportolni, ma már ultrafutó, aki 64 maratonon és több mint 250 félmaratoni versenyen van túl, emellett maga is működtet egy sportolói közösséget.
Szalay Krisztián, Lévay Petra triatlonista paralimpikon, Sedric Russel erőemelő paralimpikon, Muhari Eszter párbajtőrvívó, Decsi Tamás kardvívó és Dani Gyöngyi kerekesszékes párbajtőrvívó a pódiumbeszélgetésen
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem 2023 márciusában, 500 nappal a párizsi olimpia rajtja előtt írt alá megállapodást a Magyar Evezős Szövetséggel és a Francia Nagykövetséggel az olimpiai kampányban való együttműködésről. Az egyetemen a sport népszerűsítéséért az ELTE Sport Arca, az Állam- és Jogtudományi Kar másodéves hallgatója, Pap Bianka paralimpiai, világ- és hatszoros Európa-bajnok úszó felel, akivel a közelmúltban beszélgettünk élsportról, egyetemről és a fogyatékos emberek társadalmi helyzetéről. A tervek szerint az ELTE a közeljövőben a Magyar Paralimpiai Bizottsággal is együttműködési megállapodást köt az olimpiai kampányban való közös szereplésről.
A borítóképen: Szalay Krisztián, az ELTE sportügyekért felelős rektori biztosa