Az ELTE Jessup Team továbbra is a világ top 1%-ában

2025.04.08.
Az ELTE Jessup Team továbbra is a világ top 1%-ában
A Washingtonban március 30. és április 5. között megrendezett Jessup Nemzetközi Perbeszédversenyen joghallgatóink két különleges díj elnyerésével ismét bizonyították, hogy az ELTE ÁJK a világ jogi karainak legjobbjai közé tartozik.

Az idei versenyen 805 csapat vett részt, több mint 3000 induló joghallgatóval, több mint 100 országból. A világ legrégebbi és legnagyobb nemzetközi perbeszédversenyére 2025-ben mintegy 150 egyetemről 744 versenyző diák jutott ki Washington DC-be. 

Az ELTE Jessup csapata a két legobjektívebb kategóriában, az írásbeli beadványok két versenyében is kimagasló eredményt ért el. Elnyertek az összes induló és nemzeti selejtezőn induló csapat összevont legjobb felperesi és alperesi beadványának versenyén a 10. helyet (Bassiouni/Dillard Award), és a kijutott csapatok mezőnyében az összevont felperesi és alperesi beadványok versenyén a 12. helyet (Alona E. Evans Award).

A 2025. évi Jessup-ügy négy rendkívül aktuális és érdekes kérdést feszegetett. Szólt a hágai Nemzetközi Bíróság vitatott joghatóságról, egy állami vezető személyes immunitásáról, egy állami légi jármű lefoglalhatóságáról, valamint egy átfogó, a klímaváltozás okozta tengerjogi vitáról, amely során az egyik állam a tengerszint növekedése miatt rögzíteni kívánta az alapvonalát és a másik állam ennek jogszerűségét vitatta az ENSZ 1982-es Tengerjogi Egyezménye alapján.

A 2025. évi csapattagjai: Baranyi Tibor, Beznoszka Igor, Csiffáry Ábel, Erményi György és Szlovacsek Anna voltak. A felkészítő oktatók Kajtár Gábor egyetemi tanár, Buda Zolta tanársegéd és Farkas Luca doktorandusz voltak.