Ásatások Indiában egy indológus régész szemével

2025. március 12. 17:00 - 18:30
ELTE BTK Régészettudományi Intézet (1088 Budapest, Múzeum krt. 4., B ép. alagsor)
2025. március 12. 17:00 - 18:30
ELTE BTK Régészettudományi Intézet (1088 Budapest, Múzeum krt. 4., B ép. alagsor)
Az Indus-civilizáció az indiai szubkontinens északnyugati részén a Kr.e. 3. évezredben virágzott, jelentős kereskedelmi kapcsolatokat ápolt Mezopotámiával és a Perzsa-öböl térségével. Máig megfejtetlen írása miatt azonban India e korai civilizációjáról jóval kevesebbet tudunk, mint az ókori Közel-Keletről vagy Egyiptomról. Megismeréséhez így elsősorban a régészet eszköztára lehet segítségünkre. Jeney Rita két Indus-völgyi lelőhely feltárásában is részt vett, előadásában többek között ezekről a terepi élményeiről és tapasztalatairól számol be.
Jeney Rita az ELTE-n végzett, 2006-ban régészként, 2007-ben pedig indológusként. Doktori fokozatát az az ELTE Atelier Európai Társadalomtudományi és Historiográfiai Doktori Programjában szerezte 2019-ben, együttműködésben a Pune-i Deccan College Post-Graduate and Research Institute-tal (Mahárástra, India). Jelenleg a Bakhtivedanta Hittudományi Főiskola docense, a Vaisnava Teológia Tanszék vezetője. Kutatási területe az Indus-civilizáció régészeti lelőhelyei, valamint India régészettörténete, különös tekintettel Stein Aurél munkásságára.
Az ELTE Régészettudományi Intézet Régészet és etnológia sorozatában a világ különböző tájain dolgozó kutatók mutatják be a régészet, kulturális antropológia és etnológia határterületeit érintő kutatásaikat.