Amit a biofilmekről kémikusként tudni kell

Amit a biofilmekről kémikusként tudni kell
11/17

2016. november 17. 17:00

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A., 0.83.)

11/17

2016. november 17. 17:00 -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A., 0.83.)


Az ELTE TTK Kémiai Intézet „Alkímia ma” ismeretterjesztő sorozatának következő alkalmán, 2016. november 17-én Záray Gyula, az ELTE TTK Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékének egyetemi tanára tart előadást a biofilmek kémiájáról.

A biofilmek különböző felületeken kolonizált mikrobiális közösségek, amelyekben baktériumok vagy baktériumok és algák együttesen léteznek saját anyagcsere-termékeikbe, az ún. extracelluláris polimer mátrixba ágyazva. Ez utóbbit főleg poliszacharidok, nukleinsavak és lipidek alkotják. A biofilmek sajátos szerkezettel jellemezhetők, és a bennük lévő mikroorganizmusok nagymértékben védettek a különböző környezeti hatásokkal és az antibiotikumokkal szemben. Jellemző képviselőik pl. a szájüregben, az implantátumokon, a fürdőmedencék falán, és az ivóvíz vezetékekben spontán kialakuló biofilmek. Ezek kialakulását káros hatásuk miatt gátolni kell. Ugyanakkor rendkívül hasznos tudatos létrehozásuk és alkalmazásuk a szennyvíztisztítás során. Meghatározó szerepük van a felszíni vizek vízminőségének alakításában és a különböző szennyezők monitorálásában. Érdekes eredmény az ELTE kutatóinak azon megállapítása, miszerint a korrozív biofilmek alapvető szerepet játszottak a mészkőbarlangok kialakulásában.

A 2007 óta futó „Alkímia ma” sorozatban az ELTE TTK Kémiai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek „a régiek megszállottságával” beszélnek az anyagról, a vegyészetről, kémiai érdekességekről és újdonságokról. Az elsősorban középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő előadásokat látványos kísérletek és interaktív kvízjátékok színesítik.

Alkímia ma