Állam- és Jogtudományi Kar (ÁJK)

Állam- és Jogtudományi Kar (ÁJK)

2024. október 11. 

10.00 – 10.45

Milyen politika lesz holnap? 

Az előadás arra a kérdésre keresi a választ, vajon mi az oka annak, hogy a politikai események nem előrejelezhetők olyan módon, ahogy például az időjárás. Mi a politika megkülönböztető sajátossága, ami megakadályozza, hogy előre lássuk a szereplők döntéseit, viselkedését, és vajon a tudomány fejlődése változtathat-e ezen, avagy Hari Seldon megalkothatja-e a jövőben a pszichohistóriát? 

Előadó: Török Gábor egyetemi docens, Politikatudományi Intézet
Terem: Főépület 252.


Külföldi tanulmányi lehetőségek a Jogi Karon

Az Állam- és Jogtudományi Kar számára kiemelten fontos oktatói és hallgatói szaktudásának nemzetközi környezetben történő fejlesztése, amihez a kari Nemzetközi Iroda nyújt szolgáltatásaival segítséget. A XXI. században mind az oktatásban, mind pedig a munkaerőpiacon elengedhetetlen minimum egy idegennyelv tárgyalási szintű ismerete, amit leghatékonyabban külföldi tanulmányút és/vagy szakmai gyakorlat útján lehet elsajátítani.

Hogyan segít ebben az ÁJK?

  • Erasmus+ tanulmányi ösztöndíj támogatással több mint 100 partneregyetemünk bármelyikébe utazhatsz
  • Erasmus+ szakmai gyakorlat ösztöndíj támogatással szerezhetsz tapasztalatot bármely EU-s tagállam területén, választott szakodnak megfelelő tevékenységi kör végzése esetén
  • idegennyelvű részképzés keretében francia és német nyelvű diplomát is szerezhetsz tanulmányaid alatt
  • hazai és külföldi nyári egyetemek szervezésével, meghirdetésével
  • folyamatos tájékoztatással az aktuális nemzetközi lehetőségekről.

Az ELTEfeszten rövid interaktív előadás keretében bemutatjuk az ÁJK által kínált külföldi hallgatói programokat, meghallgathatjátok jelenlegi ÁJK-s hallgatók élménybeszámolóit Erasmus-útjukról, és feltehetitek kérdéseiteket kötetlen beszélgetés keretében.

Terem: Főépület 34.

11.00 – 11.45

Pontszámítás az ELTE ÁJK szakjain

Az előadás részletesen körüljárja, hogy a pontszámítási szabályok miként érvényesülnek az ÁJK egyes szakjai esetében, mire érdemes figyelni az érettségivel kapcsolatban, milyen plusz pontszámok szerezhetőek, hol maradtak lényegében változatlanok, és hol változtak a követelmények.

Előadó: Somssich Réka egyetemi tanár, oktatási és tanulmányi ügyekért felelős dékánhelyettes
Terem: Főépület 252.


Az egyetemi kábítószer-színtér feltárása

Hogyan készíthetünk kutatást valamiről, amiben majdnem nyakig benne vagyunk? Hogyan lehet szakmai szemüvegen keresztül tanulmányozni és értelmezni saját közegünket? Az egyetemi kábítószer-terjesztés vizsgálata során visszatérő elem az üzlet és barátság időnként feszültségteljes viszonya az alanyok számára, és kihívást jelent bizonyos szempontból a kutatás és barátság közti határvonal kezelése is. Önmagában kábítószerhez hozzájutni nem tűnik bonyolultnak, ahogy a kutatás egyik alanya megfogalmazta: „leülök, elkezdek telefonálgatni és 10 perc alatt megvan”. Azonban találni valakit, aki erről mesélni is hajlandó, már jóval nehezebb feladat.

Előadó: Dési Ádám egyetemi adjunktus, Kriminológia Tanszék
Terem: Főépület 34.

13.00 – 13.45

Mik azok az alapjogok és hogyan védjük őket?

Hány éves kortól lehet tüntetni? Miért kötik korhatárhoz a választójogot? Hivatkozhatunk-e a fák vagy a folyók jogaira a klímavédelmi perekben? Lehet-e bírósághoz fordulni a jövő generációk jogainak védelmében? Az előadás azt a kérdést járja körül, milyen módon jelennek meg a legégetőbb társadalmi kérdések az alapjogi jogvitákban. 

Előadó: Pozsár-Szentmiklósy Zoltán habilitált egyetemi docens, tanszékvezető, Alkotmányjogi Tanszék
Terem: Főépület 252.

13.00 – 13.45

Az ELTE ÁJK Hallgatói Önkormányzatának programja

Terem: Főépület 34.