A városlakók településviszonyulásának feltárása

2023.06.02.
A városlakók településviszonyulásának feltárása
A "Települések otthonossága; a városlakók településviszonyulásának feltárása" kutatási projekt az Eötvös Loránd Tudományegyetemen valósult meg. 

A társadalmi probléma azonosítása:

Nyírbátor egy olyan kelet-magyarországi középváros, mely az elmúlt 15-20 évben jelentős fejlesztéseken ment keresztül. Ezen beruházások (melyek egy része magán, másik része önkormányzati és állami invesztíció) kellő időbeli távolságba került ahhoz, hogy megvizsgáljuk a város mindennapjaira gyakorolt hatását. Megragadva ezt a szituációt, most érdemes elvégezni egy helyzetelemzést, hogy a közelmúlt fejlesztéseinek kellően objektív megítélésével, szempontokat adhassunk a jövőbeli fejlesztések irányainak kidolgozásához. Kutatásunk keretében környezetpszichológiai, urbanisztikai, városelemzési vizsgálatokat végzünk a különböző aspektusok feltárásához. A vizsgálatok alapja az épített, társadalmi és gazdasági környezetet objektívan leíró adatalapú elemzés, míg a kisebb, egyes térelemek vizsgálata kérdőívek felvételével és pszichometriai mérőeszközök segítségével a helyi lakosok és odalátogatók térhasználatának és látens viszonyulásainak megismerésével történik. A közterek és térrendszerek karakterjegyeinek különböző térelemző módszerek segítségével (pl. térszintaxis) történő vizsgálata párhuzamosan zajlik a kérdőíves felméréssel.

A kutatás eredménye:

Környezetpszichológiai kérdőívcsomag adatainak leíró szintű elemzése. Építészeti megfigyelés– térszintaktikai elemzés.

A kutatás részletei:

A kutatás két részből állt: 1) egy környezetpszichológiai kérdőívfelvételből, melynek célja a lakosok várossal való elégedettségének és településhez kötődésének (az általuk vallott értékekkel és az általános affektivitási szintjükkel összefüggésben történő) mérése. 2) egy építészeti/urbanisztikai elemzésből, melynek célja a település társadalmi-gazdasági, valamint fizikai jellemzőinek elemzése a rendelkezésre álló adatok és szakértői megfigyelések alapján (egyes közterek elemzése, térhasználat, térszervezés, ambiens hatások stb.) és ezek összevetése a kérdőíves mérés helyekhez köthető eredményeivel.

Kapcsolat

Dúll Andrea egyetemi tanár (ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar)
E-mail

A kutatás 2022–2023-as szakaszáról itt található bővebb információ.