A tudomány és a fenntarthatóság találkozása

2024.07.20.
A tudomány és a fenntarthatóság találkozása
Veszprémben 2024. július 18-án rendezték meg a második HOPE konferenciát, amelyre meghívást kapott Mádlné Szőnyi Judit, az Éghajlatváltozás Nemzeti Laboratórium ELTE-s koordinátora, egyben a felszínalatti vizekkel foglalkozó kutatások vezetője is.

A rendezvényen a Pannon Egyetem fenntarthatósági és környezetvédelmi tevékenységét mutatták be európai uniós szakdiplomatáknak. Mádlné Szőnyi Judit a Planet in blue? szekcióban tartott vitaindító előadást. A kutató kiemelte: a földi limitált folyékony édesvízkészlet 99%-a talpunk alatt található, és a közvélemény csak az utóbbi években kezdett felfigyelni e vízkincs jelentőségére. Ezért is fontos az ENSZ 2022-es felszólítása: „Tegyük láthatóvá a láthatatlant”. Láthatatlan vízkincsünk ivóvízforrásunk, öntözővizünk, amelyet hasznosít az ipar is, de használja a bioszféra, hőforrásul szolgál a geotermikus energia számára, továbbá lítium és más kritikus elemek is kinyerhetők belőle. Az ENeRAG H2020 projektben kutatótársaival kidolgoztak egy dinamikus rendszerszemléletű megközelítést, amelyhez módszertani útmutató és alkalmazást segítő iránymutatás is készült. E megközelítés segíthet az erőforrások összehangolt kiaknázásában és tudományos alapokon nyugvó szabályozásban.

A Éghajlatváltozás Nemzeti Laboratórium és a ClimEx-PE keretében zajló vizsgálatok alapján a kutató a felszínalatti vízáramlások szerepét is bemutatta az éghajlatváltozásból adódó szélsőséges csapadékesemények kiegyensúlyozásában. Példaként egy olyan modellezést ismertetett, amelyből kiderül, hogy a vízáramlási rendszerek kijelölik egy nagyobb régión belül az aszályra és az árvízre érzékeny területeket – s ezek ismerete már segít a hidrológiai alkalmazkodásban.A kutatások arra is rámutattak, hogy tartós szárazság hatására nem csak a felszínalatti vízszint csökken, de az ökoszisztémákat természetes úton tápláló vízáramlások hierarchiája is egyszerűsödik. Ebből következik, hogy a helyreállítás során a természeti rendszerekhez igazodó megoldások a leghatékonyabbak. Ezt célozza az ELTE kutatói által kifejlesztett NaBa-MAR® koncepció, amely ötvözi a vízáramlási rendszerek ismeretét a már ismert, ám csak lokális megoldást nyújtó célzott felszínalatti vízpótlás MAR technológiával. Az ELTE európai védjegyoltalmi bejegyzése folyamatban van a NaBa-MAR®-ra vonatkozóan.