A nyílt tudomány alapjai

2025.03.31.
A nyílt tudomány alapjai
Az Egyetemi Könyvtár és Levéltár szakértői által tartott online open science képzésen vett részt az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program 169 ösztöndíjasa.

Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (korábbi nevén Új Nemzeti Kiválóság Program) keretében évről évre az ELTE részesül a legnagyobb támogatásban. Az, hogy az Egyetemre érkező ösztöndíj megtérül, nemcsak az ösztöndíjasok nagy számában, hanem a számszerűen mérhető tudományos outputban is megmutatkozik. Támogatott ösztöndíjasaink évről évre több száz tudományos produktumot hoznak létre, amelyeknek körülbelül negyede a világ legrangosabb egynegyedébe tartozó folyóiratban jelenik meg, nagyrészt nyílt hozzáféréssel.

Az Egyetem hozzá szeretne járulni ahhoz, hogy legkiválóbb fiatal kutatói helytálljanak a tudományos pálya és a publikációs verseny folyton változó világában, ismerjék a legújabb trendeket és gyakorlatokat, ezért az EKÖP és az EKÖP Kooperatív Doktori Program ELTE-s ösztöndíjasai számára évek óta hagyományosan kötelező az Egyetemi Könyvtár és Levéltár és a Rektori Kabinet Tudománypolitikai Iroda közös Open Science képzése.

Az online tananyag a nyílt tudomány elveinek és gyakorlati alkalmazásának elsajátítását szolgálja, továbbá betekintést nyújt a kutatók publikációs teljesítményének láthatóbbá tételébe, a nyílt publikálás lehetőségeibe és a kutatási adatkezelésbe, amelyre az EU-s irányelvek egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. Az előadások a gyakorlati alkalmazhatóságuk révén

közvetlenül segítik a résztvevők publikálási gyakorlatát és kutatói munkáját.

A 2024/2025-ös tanévben 297 EKÖP-ösztöndíjas és 26 EKÖP-KDP-ösztöndíjas kutatója van az Egyetemnek. Közülük többen a 2022/2023-as és a 2023/2024-es időszakban már teljesítették a képzést, idén a 169 új ösztöndíjas sajátította el a tananyagot.

Az Egyetem elengedhetetlennek tartja a tudományos kommunikáció legfontosabb fejleményeinek ismeretét az oktatók, kutatók és hallgatók számára. A Tudománypolitikai Iroda ezért 2024-ben Praktikusan a nyílt tudományról címmel workshopot is rendezett az ELTE nyílt tudományos díjazottjainak előadásaival és beszélgetésével.