A nyílt tudomány alapjai

Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (korábbi nevén Új Nemzeti Kiválóság Program) keretében évről évre az ELTE részesül a legnagyobb támogatásban. Az, hogy az Egyetemre érkező ösztöndíj megtérül, nemcsak az ösztöndíjasok nagy számában, hanem a számszerűen mérhető tudományos outputban is megmutatkozik. Támogatott ösztöndíjasaink évről évre több száz tudományos produktumot hoznak létre, amelyeknek körülbelül negyede a világ legrangosabb egynegyedébe tartozó folyóiratban jelenik meg, nagyrészt nyílt hozzáféréssel.
Az Egyetem hozzá szeretne járulni ahhoz, hogy legkiválóbb fiatal kutatói helytálljanak a tudományos pálya és a publikációs verseny folyton változó világában, ismerjék a legújabb trendeket és gyakorlatokat, ezért az EKÖP és az EKÖP Kooperatív Doktori Program ELTE-s ösztöndíjasai számára évek óta hagyományosan kötelező az Egyetemi Könyvtár és Levéltár és a Rektori Kabinet Tudománypolitikai Iroda közös Open Science képzése.
Az online tananyag a nyílt tudomány elveinek és gyakorlati alkalmazásának elsajátítását szolgálja, továbbá betekintést nyújt a kutatók publikációs teljesítményének láthatóbbá tételébe, a nyílt publikálás lehetőségeibe és a kutatási adatkezelésbe, amelyre az EU-s irányelvek egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. Az előadások a gyakorlati alkalmazhatóságuk révén
közvetlenül segítik a résztvevők publikálási gyakorlatát és kutatói munkáját.
A 2024/2025-ös tanévben 297 EKÖP-ösztöndíjas és 26 EKÖP-KDP-ösztöndíjas kutatója van az Egyetemnek. Közülük többen a 2022/2023-as és a 2023/2024-es időszakban már teljesítették a képzést, idén a 169 új ösztöndíjas sajátította el a tananyagot.
Az Egyetem elengedhetetlennek tartja a tudományos kommunikáció legfontosabb fejleményeinek ismeretét az oktatók, kutatók és hallgatók számára. A Tudománypolitikai Iroda ezért 2024-ben Praktikusan a nyílt tudományról címmel workshopot is rendezett az ELTE nyílt tudományos díjazottjainak előadásaival és beszélgetésével.