A molekuláris kapcsolóktól a motorokig
2024. május 16. 16:15
ELTE TTK Konferenciaterem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A)
2024. május 16. 16:15 -
ELTE TTK Konferenciaterem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A)
Ben Feringa 2016-ban kapott kémiai Nobel-díjat Sir J. Fraser Stoddarttal és Jean-Pierre Sauvage-zsal megosztva molekuláris gépek tervezéséért és szintéziséért. A Gröningeni Egyetem professzora elsőként készített olyan molekuláris rotorlapátot, amely folyamatosan ugyanabba az irányba forog, és a molekuláris motornál mintegy tízezerszer nagyobb üveghengert forgat meg, és az ő nevéhez fűződik a nanoautó megalkotása is.
A szerves kémikust két ELTE-s professzor – Perczel András, az MTA Kémiai Tudományok Osztály elnöke és Szalay Péter, a Magyar Kémikusok Egyesülete elnöke – hívta meg Budapestre, a látogatás keretében Ben Feringa előadást tart az ELTE-n, kerekasztal-beszélgetésen vesz részt a BME-n, és a HUN-REN TTK-n is találkozik az érdeklődőkkel.
Az előadásra az ELTE Lágymányosi Campusán május 16-án 16:15-kor kerül sor, The art of building small – from molecular switches to motors címmel. Regisztráció (kötelező!)
Ugyancsak május 16-án 10.00 órakor a BME-n (Budapest, Műegyetem rakpart 3–9., K épület, Díszterem) kerekasztal-beszélgetést rendeznek A molekuláris gépek robaja címmel; a regisztráció itt is kötelező.