A molekuláris kapcsolóktól a motorokig

A molekuláris kapcsolóktól a motorokig
05/16

2024. május 16. 16:15

ELTE TTK Konferenciaterem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A)

05/16

2024. május 16. 16:15 -

ELTE TTK Konferenciaterem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A)


Bernard L. Feringa Nobel-díjas vegyész tart előadást az ELTE-n "The art of building small – from molecular switches to motors" címmel.

Ben Feringa 2016-ban kapott kémiai Nobel-díjat Sir J. Fraser Stoddarttal és Jean-Pierre Sauvage-zsal megosztva molekuláris gépek tervezéséért és szintéziséért. A Gröningeni Egyetem professzora elsőként készített olyan molekuláris rotorlapátot, amely folyamatosan ugyanabba az irányba forog, és a molekuláris motornál mintegy tízezerszer nagyobb üveghengert forgat meg, és az ő nevéhez fűződik a nanoautó megalkotása is.

Sejtjeink tele vannak bonyolult molekuláris motorokkal. Feringát ez inspirálta, hogy olyan apró (a méter néhány milliárdod részénél nem nagyobb) gépeket hozzon létre, amelyek képesek folyamatosan egy irányba mozogni. Az 1990-es évek végén olyan molekulákkal kezdett el foglalkozni, amelyek fény hatására egyik formából a másikba tudnak váltani. Később felfedezte, hogy egy ilyen szintetikus molekuláris kapcsoló fény (és hő) hatására egy irányba forog, azaz egyirányú forgómotorként viselkedik. Ezek a molekuláris motorok és kapcsolók reverzibilis módon változtatják alakjukat, így alkalmasak dinamikus molekuláris rendszerek létrehozására. Ezt használta ki Feringa, amikor munkatársaival különböző színű fényekkel működtetett molekuláris motorokat és kapcsolókat szintetizált, létrehozva így ikonikus konstrukcióját, a molekuláris nanoautót. Ám ez az autó ma még csak -269 Celsiuson és ultra nagy vákuumban képes működni, és akkor is csak egy speciálisan kialakított "úton". A máris komoly szakmai eredményt további fejlesztések kísérik – minderről bővebben az előadás keretében hallhatunk.

A szerves kémikust két ELTE-s professzor – Perczel András, az MTA Kémiai Tudományok Osztály elnöke és Szalay Péter, a Magyar Kémikusok Egyesülete elnöke – hívta meg Budapestre, a látogatás keretében Ben Feringa előadást tart az ELTE-n, kerekasztal-beszélgetésen vesz részt a BME-n, és a HUN-REN TTK-n is találkozik az érdeklődőkkel.

Az előadásra az ELTE Lágymányosi Campusán május 16-án 16:15-kor kerül sor, The art of building small – from molecular switches to motors címmel. Regisztráció (kötelező!)

Ugyancsak május 16-án 10.00 órakor a BME-n (Budapest, Műegyetem rakpart 3–9., K épület, Díszterem) kerekasztal-beszélgetést rendeznek A molekuláris gépek robaja címmel; a regisztráció itt is kötelező.