A megragadott pillanatok illúziójában
Tari Annamária már az ELTE-re úgy érkezett, hogy biztosan tudta, klinikus akar lenni. Tanáraitól – Mérő Lászlótól, Csepeli Györgytől vagy Komlósi Annamáriától – a tudomány megbecsülését tanulta és tanulja mindmáig. A világ legizgalmasabb feladatának a pszichoanalitikusi munkát tartja, amikor olyasvalakivel közösen dolgozik, akin segíteni lehet. Hosszú évek óta foglalkozik a fogyasztói társadalom kihívásaival, a közösségi média társadalomra gyakorolt hatásaival, a különféle generációk specifikus működési mechanizmusaival. A 2000-es évek óta küldetésének tartja szakmája népszerűsítését is, több mint 10 könyvében krónikásként azt írja meg, milyen változások következtek be érzelmi életünkben a digitalizáció hatására – mutatta be a gyógypedagógiai és a bölcsészettudományi kar alumnusát Sziklai Péter tudományos rektorhelyettes.
Az előadás központi témája a digitalizáció és az emberi lélek kapcsolata volt. Hogyan alakítja mindennapjainkat, így személyiségünket a folyamatos online jelenlét és a közösségi média? Az előadó rávilágított arra, hogy a technológiai fejlődés előnyei mellett olyan új kihívásokkal szembesülünk a mai világban, mint az információs túlterhelés, az online térben való túlzott önreprezentáció vagy a személyes kapcsolatok elszegényedése. E tekintetben az új, Z és Alfa generációk, akik már a technológia árnyékában nőnek fel, különösen nagy nyomás alá esnek. Szó esett a mentális egészség megőrzésének lehetséges stratégiáiról, például az offline időszakok tudatos beiktatásáról és az emberi kapcsolatok ápolásának fontosságáról is.
A közönség inspiráló gondolatokat kapott arról, hogyan lehet a digitalizáció világában mégis kiegyensúlyozott életet élni, hogyan kezelhetjük az elkerülhetetlen mindennapi stresszt hatékonyabban. Tari Annamária nemcsak a lelki stabilitás fenntartásához szükséges elméleti ismeretekkel gazdagította a hallgatóságot, hanem útravalóval is ellátott mindenkit: "Azt még mindig fontosnak tartom, hogy éljenek! Hallgassanak komolyzenét, menjenek színházba, olvassanak, sportoljanak, társasjátékozzanak, és tanítsák erre a környezetüket, mert egy nagyon tech világban egyszer majd eljutunk oda, hogy nagy kuriózum lesz az emberi érzelem. Most sajnos még ott tartunk, hogy az számít szupererőnek, ha kibírjuk a realitást. De csak változik ez. Gondoljanak bele, csak csinálni kell!"
Az ELTE Alumni sorozatának korábbi előadásait itt tekintheti meg.
Forrás: ELTE Alumni
Fotó: ELTE Online