A kutyák felismerik az ismerős embereket a hangjukról

2024.12.19.
A kutyák felismerik az ismerős embereket a hangjukról
Az ELTE etológusainak kísérletében a kutyáknak felvételek alapján kellett eldönteniük, melyik családtagjuk hangját hallják. Az eredmények elsőként igazolták, hogy a kutyák képesek az emberek hangalapú egyedfelismerésére. A kutatás az Animal Behaviour folyóiratban jelent meg. 

„Korábbi kutatások kimutatták, hogy a kutyák érzékenyen reagálnak az emberi hang bizonyos akusztikus jellemzőire, felismerik a beszélő nemét, és meg tudják különböztetni egymástól ismerős és ismeretlen emberek hangját. Azt azonban, hogy képesek-e az emberek hangalapú egyedfelismerésére is, korábban nem sikerült bizonyítani” – mondja Surányi Kinga, az ELTE TTK doktorandusza.

Az egyedszintű felismerés révén az állatok még ugyanazon a szociális kategórián belül (pl. testvérek) is azonosítani tudnak konkrét egyedeket, ami kulcsfontosságú szerepet játszhat a kommunikációjukban. Az egyformán ismerős hangok megkülönböztetése azonban bonyolult feladat. Ennek a képességnek a kimutatása az állatvilágban nagy kihívást jelent, különösen, ha más fajok (pl. emberek) egyedeinek hangjáról van szó. Bizonyítani kell, hogy az állat képes megkülönböztetni egyedi hangokat, úgy, hogy a hangadók egyformán ismerősek neki. Habár ez a képesség előnyösnek tűnik a vokális fajok számára, az emberi hangok egyedszintű felismerésének képességét eddig csak rézuszmajmok és lovak esetében igazolták.

A kísérletben a kutyák sikeresen teljesítettek: gyakrabban választották és nézték azt a személyt, akihez a hang tartozott. „A kutyák mindhárom gazdájukat felismerték a hang alapján, hiszen mindannyiuk esetében a véletlennél többször választottak helyesen. Különösen jól teljesítettek akkor, amikor az elsődleges gazdájukat kellett felismerniük. Ennek oka az lehet, hogy a kutyák ezzel a gazdával kerülnek legtöbbször vokális interakcióba, az ő hangjára kell legtöbbször reagálniuk” – teszi hozzá Gábor Anna, az  ELTE Neuroetológiai Kutatócsoport posztdoktori kutatója.

A kísérlettel elsőként sikerült bizonyítani, hogy a kutyák képesek az emberek egyedszintű azonosítására hang alapján. „A kutyák több ismerős ember hangját is meg tudják különböztetni, és a hangokat párosítani tudják a megfelelő személyhez. Ez a képesség előnyös lehet az eltérő fajok közötti kommunikációban is” – mondja Surányi Kinga. „A kísérletnek köszönhetően még közelebb kerültünk ahhoz, hogy megértsük, a kutyák milyen jól ismerik az emberi hangot: nemcsak azt tudják, hogy hallották-e már valaha, hanem azt is, hogy kihez tartozik. Az eredmények további kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy ez a képesség mennyire általános az állatvilágban, vagy bizonyos evolúciós változások következményeként csupán egyes fajokra jellemző” – foglalja össze Gábor Anna.

Forrás: ELTE Biológiai Intézet
Borítókép: Surányi Kinga