A kristálygömb és a démonok tömlöce

A kristálygömb és a démonok tömlöce
10/24

2024. október 24. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4., F ép.)

10/24

2024. október 24. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4., F ép.)


Monsefi Mona angol nyelvű előadásával folytatódik a „Rejtély és varázslat a keleti kultúrákban” sorozat. 

Salamon (Szulejmán) király különböző alakváltozatokban jelenik meg a közel-keleti vallásokban. Olyan különleges képességekkel és mágikus erőkkel rendelkezik, amelyek a leghíresebb mitikus perzsa király, Dzsámsid tulajdonságaira hasonlítanak. Ezek közé tartozik az állatokkal való beszélgetés képessége, az evilági és a túlvilági, például a démonok feletti hatalom, a jövőbe látás, valamint a természeti elemek, például a szél irányítása. Az előadás rámutat Salamonnak a perzsa mitológiában fellelhető tulajdonságaira, valamint a Korán és a Biblia egyes történeteivel való hasonlóságokra.

Mona Monsefi Iránban született, Teheránban tanult vizuális művészetet és grafikai tervezést. Miután 2007-ben Budapestre költözött, a McDaniel College-ban tanult képzőművészetet és médiakommunikációt. Mesterszakos diplomát szerzett az ELTE BTK-n amerikanisztikából, valamint a Közép-európai Egyetemen Gender Studies szakon. Mindkét szakdolgozatában a perzsa irodalom jelenlétét kutatta nemzetközi kontextusokban. Jelenleg az ELTE BTK-n folytatja doktori tanulmányait az Iranisztika doktori programban a modern perzsa költészet és az európai filmművészet témakörében, emellett hét éve perzsa nyelvtanárként is dolgozik az egyetemen.

Az Orientalisztikai Intézet hagyományos őszi előadássorozatának középpontjában ezúttal egy olyan téma áll, amelyet sokan ‒ és talán nem is minden ok nélkül ‒ a "mesés" Kelet egyik jellegzetes sajátosságának tartanak: a rejtély és a varázslat, a csoda és a misztikum. Az egyes előadások ezt a kérdéskört vizsgálják meg irodalomtörténeti, illetve vallás- és kultúratudományi nézőpontból. A félév programja itt olvasható.