A környezeti hatásoktól a genetikai térképig
2018. február 20. 15:00
ELTE TTK Kari Könyvtár (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C)
2018. február 20. 15:00 -
ELTE TTK Kari Könyvtár (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C)
A szakember az ELTE TTK-n szerezte PhD fokozatát genetikából, ma az Országos Onkológiai Intézet osztályvezetője és a Magyar Rákellenes Liga elnökségi tagja. Küldetése a foglalkozási és környezeti egészségügyi kérdések tanulmányozása. Kutatási területe a kemo- és sugárterápia genetikai és citogenetikai hatásának vizsgálata, továbbá a reproduktív toxikológia mellett a környezet (kémiai, fizikai, biológiai) szomatikus sejtekre irányuló hatása alapján sejtgenetikai és citogenetikai vizsgálatok végzése, környezet és rák, környezet és genetika, genetika és rák kapcsolatának tanulmányozása epidemiológiai és citogenetikai módszerekkel.
Gundy Sarolta előadásában olyan környezeti hatásokról beszél, amelyek módosíthatják genetikai térképünket. Az orvostudomány régi nagy kérdése, hogy egyes betegségek kialakulását genetikai vagy inkább környezeti tényezők befolyásolják-e. Vannak olyan kórképek, ahol ma már teljesen egyértelmű a válasz. A legtöbb betegségre az jellemző, hogy a hajlamosító génváltozatok és a környezeti tényezők együtt vezetnek az egészség romlásához.
A rendezvényt Vellai Tibor, az ELTE TTK Genetikai Tanszékének vezetője nyitja meg. A 2017 novemberében indult előadássorozat célja, hogy közelebb hozza a tudományt a mindennapokhoz, és megismerjük azokat a magyar tudósokat, akik kutatásaikkal hozzájárulnak korszakalkotó tudományos felfedezésekhez.