A CERN kutatói nyerték az idei Breakthrough-díjat

2025.04.09.
A CERN kutatói nyerték az idei Breakthrough-díjat
Az Alapvető Fizikai Felfedezésekért járó elismerést 2025-ben a CERN Nagy Hadronütköztetőjénél működő ATLAS, CMS, ALICE és LHCb kísérletek résztvevői kapták, köztük több ELTE-s kötődésű kutató.

A díjat 2012-ben alapította Jurij Milner, és minden évben olyan kutatóknak ítélik oda, akik komolyan hozzájárultak az emberi tudás gyarapításához. 2025-ben azon publikációk társszerzőit ismerték el, amelyek az LHC második ütemének (Run-2) 2015. és 2024. július 15. között közzétett adatai alapján készültek.

A CERN közleménye szerint a díjat a következő tudományos eredményekért ítélték oda:

  • a Higgs-bozon tulajdonságainak részletes felderítése, amely megerősítette az elemi részecskék tömegének szimmetriasértésen alapuló eredetét,
  • új erősen kölcsönható részecskék felfedezése,
  • ritka folyamatok és az anyag-antianyag aszimmetria vizsgálata, valamint
  • a természet törvényeinek feltárása a legkisebb távolságokon és a legszélsőségesebb körülmények között a CERN Nagy Hadronütköztetőjénél.

Az ELTE-s kutatók a Nagy Hadronütköztető sokrétű fizikai programjának számos területéhez hozzájárultak, elsősorban a CMS és az LHCb kísérletekben. Az ELTE-n működő CMS csoport az MTA Lendület programjának segítségével jött létre 2015-ben. A CMS és LHCb kutatásokat az NKFIH TKP Részecske- és Asztrofizikai Programja, illetve a kollégák munkáját számos egyéb NKFIH pályázat és MTA ösztöndíj támogatja. Az LHCb-ben zajló kutatások kiszélesítésére 2024-ben új Lendület csoport alapult az ELTE-n.

Az ELTE-hez kötődő díjazottak

CMS kísérlet:

  • Csanád Máté, Nagy Márton, Pásztor Gabriella, Trócsányi Zoltán, Veres Gábor, Vesztergombi György (†2016) egyetemi oktatók
  • Ruchi Chudasama, Moisés León Coello, Nicolas Filipovic, Koushik Mandal, Lökös Sándor, Ankita Mehta posztdoktori kutatók
  • Bartók Márton, Farkas Krisztián, Fehérkuti Anna, Kadlecsik Ármin, Mahmoud Moussa Abdelkhalek Gadallah, Krajczár Krisztián, Major Péter, Rádl Attila, Surányi Olivér, Zsigmond Anna Júlia doktoranduszok
  • Böttger Rebeka Lilla, Horváth Mátyás, Komjáti Csenge, Kórodi Balázs egyetemi hallgatók

LHCb kísérlet

  • Biplab Dey egyetemi oktató
  • Debashis Sahoo posztdoktori kutató
  • Özgür Durmus doktorandusz
  • Mrityunjoy Singha egyetemi hallgató

A díj nyertesei között az ELTE munkatársai mellett további magyarországi intézmények kutatói is szerepelnek, akik a Debreceni Egyetem, a HUN-REN ATOMKI, a HUN-REN Wigner FK és a MATE Károly Róbert Campus ALICE és CMS csoportjaiban dolgoznak. A teljes névsor az alábbi oldalon olvasható.

A kísérletvezetőkkel egyeztetve, a Breakthrough Prize Alapítvány a 3 millió dolláros díj teljes összegét a CERN & Society Alapítványnak adományozza. A pénzből doktori ösztöndíjakat finanszíroznak majd, lehetőséget nyújtva fiataloknak, hogy a CERN-ben kutathassanak. A világ élvonalába tartozó kutatólaborban szerzett tapasztalat nem csak a doktori hallgatók számára hasznos: az a tudás, amit innen magukkal visznek hazájukba, hozzájárul a fizikus szakma további fejlődéséhez is.

Forrás: ELTE TTK