A Bölcsészettudományi Kar (BTK) programjai
2019. október 11.
10:00-10:45 Hogyan lesz az ELTE-s bölcsészből PR-os, influencer, újságíró vagy tévés műsorvezető?
A közhiedelemmel ellentétben a bölcsészek valójában nem tűnnek el a süllyesztőben, az ELTE kommunikáció és média szakáról a kreatív ipar legkülönfélébb területeire kerülnek. De hogyan? Erről beszél majd Munk Veronika, az index.hu főszerkesztő-helyettese, újságíró, a Tanszék oktatója és Kárpáti Kata, a Tanszék mesterszakos hallgatója.
Helyszín: A épület 047. terem
11:00-11:30 Élet az ELTE-n: bölcsész szakok testközelből
Az ELTE BTK jelenlegi hallgatói, a BTK Hallgatói Önkormányzatának elnökségi tagjai mesélnek arról, mit is tanulnak, milyen a saját szakjuk testközelből. Egyetemi élet, váltás a gimi és az ELTE közt, történetek és tanácsok őszintén.
Helyszín: A épület 047. terem
11:30-12:00 Diploma utáni kilátások: nyelvszakosként a munkaerőpiacon
Milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak ELTE nyelvszakos diplomával? Varga Viktória, az ELTE germanisztikán végzett hallgatójának előadásából kiderül.
Helyszín: A épület 047. terem
13:00-13:30 Szellemek vendégségben: terepgyakorlaton a mongol sámánok között
Az előadás a mongol rendszerváltás után újjáéledő, a 2000-es évek elejére megerősödő és egyúttal megújuló sámánizmus egyik alapvető szertartástípusát mutatja be. Ezeknek a szertartásoknak a lényege, hogy a sámán szellemeit rendszeres jelleggel vendégségbe hívja, étellel, itallal kínálja és szórakoztatja őket, hogy a velük való jó viszonyt fenntartsa, és szükség esetén a későbbiekben segítségüket kérhesse. Az előadás során megismerkedünk a legfontosabb szellemekkel, emberi jellemvonásaikkal és megvendégelésük szigorú szabályaival.
Előadó: Balogh Mátyás egyetemi adjunktus
Helyszín: A épület 047. terem
13:30-14:00 "Távoli olvasás": hogyan olvas verset a számítógép?
A bölcsészettudományok egyik új területe a digitális bölcsészet, amely nagy mennyiségű adat tárolására és automatikus elemzésére szolgáló számítógépes eljárásokat von be a kutatásba. A digitális bölcsészet egyik fontos iránya az irodalmi szövegek automatikus számítógépes elemzése. Az előadás bemutatja, hogy a számítógép hogyan képes felismerni nagy mennyiségű vers grammatikai és poétikai tulajdonságait, és hogy a verseknek a számítógép által megállapított, számszerűsíthető jellemzőiből milyen következtetéseket vonhatunk le.
Előadó: Horváth Péter, az ELTE Digitális Bölcsészet Központ munkatársa
Helyszín: A épület 047. terem