A beszédtudomány európai szakértői tanácskoztak az ELTE-n

2024.10.01.
A beszédtudomány európai szakértői tanácskoztak az ELTE-n
Az ELTE BTK Alkalmazott Nyelvészeti és Fonetikai Tanszék kétnapos konferenciájára hazánk mellett öt európai országból érkeztek előadók.

Szeptember végén az ELTE Bölcsészettudományi Kar adott otthont a Sixth International Workshop on the History of Speech Communication Research című beszédtudomány-történeti nemzetközi workshopnak. A Gósy Mária professor emeritus által szervezett eseményre német, francia, angol, svájci és portugál egyetemről és kutatóintézetből érkeztek vendégek, a hazai színeket az ELTE mellett a BME, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, a PPKE és a PTE kutatói képviselték.

A rendezvényt Hős Péter, az ELTE Művészetközvetítő és Zenei Intézet hallgatójának fuvolaszólója után Bartus Dávid dékán nyitotta meg az ókorból fennmaradt izgalmas nyelvi emlékekkel, majd Bóna Judit egyetemi tanár, a Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézet igazgatója mutatta be a workshop előadásaiból szerkesztett kötetet, amelynek digitális változata felkerül az ISCA archívumába, a beszédtudományokról szóló konferenciacikkek legnagyobb internetes adatbázisába is.

A konferencián Jürgen Trouvain (University of Saarbrücken) a nemzetközi fonetikai világkongresszusok történetének rövid bemutatása utána három meghatározó női fonetikus (Louise Kaiser, Ilse Lehiste és Anne Cutler) munkásságáról beszélt, Gocsál Ákos (Pécsi Tudományegyetem) pedig az 1900-as évek első felének magyar filmhíradóiban vizsgálta a beszédprodukciók jellemzőit, illetve a filmhíradók nyelvi elemzésének technikai nehézségeit.

A szekcióelőadások a kísérleti fonetika eszközeinek fejlődésével, többszáz éves nyelvészeti munkák nyelvtörténeti elemzésével foglalkoztak, beszédjelenségek történeti megjelenését és etimológiáját vizsgálták, de a résztvevők megismerhettek további tudós személyiségeket a fonetikai történetéből, láthattak egy fonetikai társasjátékot és egy magyar hallásvizsgáló eszközt is közel 40 évvel ezelőttről. A szakmai programokat mindkét napon kötetlen beszélgetés zárta a lehetséges jövőbeli kutatási pályázatokról, közös publikációkról.

A workshop az ELTE BTK Kari Tudományos Pályázata támogatásával és a Magyar Nyelvtudományi Társaság közreműködésével valósult meg. A konferencia zökkenőmentes lebonyolítását az alkalmazott nyelvészet doktori program és az interkulturális nyelvészet doktori program hallgatói is segítették.

A részletes beszámoló és az eseményen készült fotók az ELTE BTK honlapján érhetők el.