A bankigazgató bőrében

2024.06.04.
A bankigazgató bőrében
Az ELTE GTK hallgatói kétnapos tréning keretében próbálhatták ki az iskolapadban tanultakat a FinSim szimulációban. 

A munkaerő-piaci kihívásokat szem előtt tartva, az ELTE egyre nagyobb hangsúlyt fektet a gyakorlatias képzésre. Valamennyi karán lehetőségek sorát nyújtja hallgatóinak, hogy már tanulmányaik során kipróbálhassák magukat „élesben”. A Gazdálkodástudományi Kar legutóbb remek alkalmat teremtett erre a Nemzetközi Bankárképző tréningjével, amelyen az előzetes tárgykövetelményeknek eleget tevő hallgatók a FinSim szimulációs programmal ismerkedhettek meg. A tréning betekintést engedett a bankszektor működésébe, beleértve a stratégiai tervezést, az üzletfejlesztést, a kockázatkezelést, a treasuryt, a marketinget, illetve az értékesítési csatornákat. 

A játékban csoportokat alkotva, egy-egy fiktív pénzintézet vezetőjének bőrébe bújva kellett olyan intézkedéseket hozni, amelyek növelik a bank teljesítményét. Miután a résztvevők megismerték a szimuláció használatát, a csapatoknak az oktató előzetes tanácsai alapján stratégiát kellett választaniuk, amelyet követve alakították pénzintézetük működését. Ezután hosszabb időt, akár 1-2 órát is kaptak, hogy a felvázolt stratégiát véghez is vigyék a számítógépes programban.

A csapatok munkáját minden fázis után értékelték, ami lehetőséget adott a hibák felderítésére és a stratégia finomhangolására, így a következő fázisok során új lehetőségek nyíltak a résztvevők előtt. Szó esett többek között a likviditás kezeléséről, a hitel-, működési és piaci kockázattal szembeni védekezésről, a pénzintézetek scoring rendszeréről, a hitelminősítőkről, illetve egyéb szabályozásokról. A kurzus zárásaként minden csapatnak prezentáció formájában kellett beszámolni az eredményeiről, ahol természetesen az is kiderült, hogy a különböző szempontok (részvények árfolyama, pénzügyi stabilitás stb.) alapján mennyire volt eredményes a választott stratégia.

A szimuláció három szinten (ismeretek, elemzés, gyakorlati alkalmazás) vezeti végig a hallgatókat, ezáltal segíti a zökkenőmentes átlépést a munka világába a banki területen – mondta el Pollák Zoltán a kurzust követően. A Bankárképző oktatója szerint a való életből vett érdekes példákon, szimulációkon keresztül könnyebb felkelteni a Z generáció érdeklődését, ezáltal a tanulásuk valódi élménnyé válhat. A program nagy hangsúlyt fektetett a csapatépítésre, a kommunikáció kialakítására, a konszenzuskeresésre is, ahogy annak a valóságban is igen nagy szerepe van.

„Felkészült hallgatói csapattal dolgozhattam a kétnapos szimuláció során. Úgy sikerült velük egy jó szintre eljutni, hogy egyáltalán nem volt előismeretük a bankműködésről. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy igen stabil vállalati pénzügyes és számviteles tudásra építhettem, így elegendő volt a banki működés különbségeire koncentrálnom” – foglalta össze tapasztalatait a tréner.

Forrás: ELTE GTK