Kitüntetési Bizottság
Az ELTE SZMR 88. §-a alapján az állami kitüntetésekre irányuló, egyes szervezeti egységektől származó javaslatok egyetemi szintű összehangolására, az egyes javaslatok elbírálására, valamint az Egyetem által adományozható kitüntetések javaslattételére Kitüntetési Bizottság működik.
A Bizottság elnöke
Dr. Darázs Lénárd, általános rektorhelyettes
A Bizottság tagjai
a dékánok vagy delegáltjuk
Dr. Sonnevend Pál, dékán (ÁJK)
Dr. Papp Gabriella, dékán (BGGYK)
Dr. Bartus Dávid, dékán (BTK)
Dr. Margitay Tihamér, dékán (GTK)
Dr. Kozsik Tamás, dékán (IK)
Dr. Zsolnai Anikó, dékán (PPK)
Dr. Márkus Éva, dékán (TÓK)
Dr. Prónai Csaba, dékán (TáTK)
Dr. Kacskovics Imre, dékán (TTK)
a kancellár vagy delegáltja
Dr. Rikker Emília, főigazgató
a Köznevelési Bizottság elnöke
Dr. Mesterházy Ferenc, igazgató (ELTE Gyertyánffy István Gyakorló Általános Iskola)
a Rektori Kabinet vezetője vagy delegáltja
Dr. Sey Nikoletta, kabinetvezető
a Rektori Koordinációs Központ vezetője vagy delegáltja
Dr. Kóczián Lilla, központvezető
A Bizottság működése
A kitüntetési bizottság munkáját a rektor jóváhagyásával az általános rektorhelyettes felügyeli. A bizottság ülésén az igazgatási vezető – amennyiben nem ő a kancellár által delegált személy a Bizottság tagjának képviseletében – és az elnök által meghívott személyek tanácskozási joggal vesznek részt.
A Bizottság titkári feladatainak ellátásáról az igazgatási vezető gondoskodik.
A Bizottság határozatképes, ha tagjainak több mint a fele jelen van és egyszerű többséggel nyílt szavazáson határoz. Bármely tag indítványára azonban titkos szavazást kell tartani.
A kitüntetési javaslatok elbírálási rendje
- A kitüntetésekre a karok vezetői és a kari szervezetbe nem tartozó központi, valamint a kancellári szervezetbe tartozó szervezeti egységek vezetői tehetnek javaslatot a határidős személyügyi feladatok jegyzékében foglaltak szerint.
- A felterjesztést a javasolt személy közvetlen munkahelyi vezetője, a Szenátus és a kari tanács tagja kezdeményezhetik az 1. pontban meghatározott személyeknél.
- A rektort és a kancellárt önálló javaslattételi jog illeti meg.
Állami kitüntetések, miniszteri elismerések
- Az előterjesztéseket két eredeti aláírt példányban, valamint elektronikus úton kell benyújtani a Jogi, Igazgatási és Közbeszerzési Igazgatósághoz. Az állami kitüntetések adományozására vonatkozó javaslattételhez az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghatározott mintát, az egyetemi kitüntetések esetében az egyetemi formanyomtatványt kell alkalmazni. Az előterjesztéseket indokolással kell ellátni. Ha valamely kitüntetésre a javaslattevő több személyt terjeszt elő, az előterjesztésben a javaslatokat rangsorral lehet ellátni. Ha az állami kitüntetések esetében a vonatkozó jogszabály további követelményeket is támaszt, a javaslatokat annak megfelelően kell elkészíteni.
- A határidőn túl, vagy ismételten benyújtott előterjesztésekkel csak abban az esetben lehet érdemben foglalkozni, ha az a benyújtott javaslatok szabályszerű felterjesztését nem veszélyezteti.
- A Jogi, Igazgatási és Közbeszerzési Igazgatóság igazgatási vezetője gondoskodik a javaslatoknak a Bizottsághoz való továbbításáról.
- A bizottsági ülés megszervezéséről az általános rektorhelyettes gondoskodik, az ülést ő hívja össze.
- A bizottsági ülésen a tagok az állami kitüntetések esetében a kitüntetési javaslatokat megvitatják, majd megszavazzák, mely kitüntetések kerüljenek továbbításra az Emberi Erőforrások Minisztériuma felé. Ezeket a felterjesztéseket a Rektor jóváhagyása után a megadott határidőn belül a Jogi, Igazgatási és Közbeszerzési Igazgatóság postai úton eljuttatja a minisztérium illetékes szervezeti egységéhez.
Egyetemi kitüntetések
- Az előterjesztéseket egy eredeti aláírt példányban, valamint elektronikus úton kell benyújtani a Jogi, Igazgatási és Közbeszerzési Igazgatósághoz. Ha valamely kitüntetésre a javaslattevő több személyt terjeszt elő, az előterjesztésben a javaslatokat rangsorolni kell.
- A Jogi, Igazgatási és Közbeszerzési Igazgatóság igazgatási vezetője gondoskodik a javaslatoknak a Bizottsághoz való továbbításáról, illetve a Bizottság véleménye alapján a határozati javaslat elkészítéséről a Szenátus számára.
- A kitüntetéseket a rektor és a kancellár a tanévnyitó ünnepségen közösen adja át, az Eötvös-gyűrű adományozásánál ettől értelemszerűen el lehet térni.
Az Egyetem által alapított kitüntetések
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Emlékérem
- Pro Universitate Emlékérem
- Eötvös-gyűrű
- ELTE Szenátusi Érdemérem
- Mária Terézia Emlékérem
- Trefort Ágoston Emléklap
- Rektori Dicséret
- Kancellári Dicséret
- ELTE Innovatív Kutatója Díj
- Pro Ingenio Nívódíj
- Pro Ingenio Elismerő Oklevél
- Arts and Sciences Nobel-laureate Lecture Award – Eötvös Loránd University
- Lorántffy Zsuzsánna Emléklap
Mária Terézia Emlékérem kitüntetés adományozásáról az egyetem rektora saját hatáskörben dönt.
A Rektori Dicséret adományozásában a rektor, a Kancellári Dicséret adományozásában a kancellár dönt.
Az „ELTE Innovatív Kutatója Díj” odaítéléséről a Találmányi Testület javaslatára a rektor dönt.
A „Pro Ingenio Nívódíj”, valamint a „Pro Ingenio Elismerő Oklevél” adományozása tekintetében a rektor által esetileg kijelölt Nívódíj Bizottság dönt.
Az „Arts and Sciences Nobel-laureate Lecture Award – Eötvös Loránd University” kitüntetés – a szabályzatban előírt feltételek mellett – minden további döntés nélkül jár.
A kitüntetésekhez – a c)–d) és g)–h), valamint l) pontjában meghatározott eseteket kivéve – pénzjutalom is tartozik. A kivételi körbe tartozó kitüntetésekhez a rektor és a kancellár együttesen esetileg pénzjutalmat rendelhet. A pénzösszegeket az Egyetemi Kitüntetési Bizottság kétévenként felülvizsgálja, és módosításukra javaslatot tesz a Szenátusnak.
Az egyetem karai saját kari kitüntetés alapítására jogosultak, annak szabályát a SzMSz III. kötete, a Foglalkoztatási követelményrendszer 127. §-a tartalmazza.
A Bizottság által elfogadott szempontok az egyetemi kitüntetésekre jelöltekre vonatkozóan
- A felterjesztés alapjául szolgáló oktatói és/vagy kutatói teljesítmény, illetve egyéb munkakörben végzett munka (teljesítmény, minőség) – evidenciának tekintendő. További szempontok:
- Speciális alkalom (pl. nyugdíjba vonulás, „kerek” születésnap).
- Mikor és milyen kitüntetést kapott már a jelölt.
- Az ELTE-n munkaviszonyban töltött évek.
A kitüntetések adományozásánál a karok közötti arányosság és rotáció elvére is tekintettel kell lenni.