Hírek, felhívások (archívum)
Lovász Lászlóval indul az „ELTE Sikerek” sorozat
2017. május 17. 18:30
ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3. I. em.)
2017. május 17. 18:30 -
ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3. I. em.)
Lovász László 1948-ban született Budapesten. A matematikai tudományok kandidátusa fokozatot 1970-ben szerezte meg, 1971-ben pedig matematikusi diplomát és Dr. rer. nat. címet kapott az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. 1977-ben lett a matematikai tudományok doktora. Akadémikussá 1979-ben, az MTA rendes tagjává 1985-ben választották.
„A tudományos kutatás 1 százalékban sikerélmény, 99 százalékban kudarcélmény. De mindezért a „heuréka-pillanat” kárpótolja a kutatót: amikor rájön arra, hogy sikerült megválaszolnia egy olyan kérdést, amelyen ő, vagy mások évekig, sőt néha évtizedekig is hiába töprengtek.” Lovász László
Lovász László kutatási területe a kombinatorika és a gráfelmélet, valamint ezek alkalmazásai a számítógép-tudomány és az operációkutatás területén. Nevéhez fűződik a „Lovász-féle lokális lemma”, a „Lovász-féle téta-függvény” és a „Lenstra–Lenstra–Lovász-algoritmus”. Óriási szerepe van abban, hogy a magyar matematikai kutatások egyik súlyponti területe, a kombinatorika a modern matematika meghatározó ágává fejlődött. Legújabban a nagy hálózatok vizsgálatának matematikai alapjaival foglalkozott, továbbá társszerzőként kidolgozta a gráflimeszek elméletét. Lovász László 2007-ben Bolyai-díjat kapott, 2008-ban pedig Széchenyi-nagydíjban részesült. A nagy nemzetközi díjak közül a Kiotó-díjnak és a Wolf-díjnak is birtokosa.
Kiemelkedő tudományos pályafutásának ismertetése mellett megismerhetjük legújabb szakmai tevékenységeit is, első kézből kaphatunk friss információkat, inspiráló gondolatokat, útmutatást.
A rendezvényre a belépés díjtalan. Javasoljuk, hogy biztosítsa a helyét, regisztráljon!
A már lezajlott eseményről recenzió olvasható.
Lovász László pályájáról és ELTE-s kötődéséről beszél az alábbi, 2013-as kisfilmben is:
Visszavárja az ELTE Alma Mater!