Óriási sikert könyvelhet el az NJSZT és az ELTE IK tehetséggondozó programja
A szaúd-arábiai Rijádban szeptember 8–12. között megrendezett IAIO verseny az első olyan mesterséges intelligenciára fókuszáló diákolimpia, amelyen a középiskolások nem csapatban, hanem egyéni versenyzésben mérik össze tudásukat. A versenyre huszonöt országból mintegy száz versenyző érkezett, a négy magyar versenyző négy medált szerzett.
A magyar diákolimpikonok a Neumann Társaság tehetséggondozási programjában készültek fel a versenyre, az ELTE Informatikai Kar együttműködésével. A csapat tagjait az ELTE-n rendezett felkészítőtábor rapid válogatóversenyén elért eredményük alapján választották ki. A csapat vezetője Gulyás László, a Neumann Társaság alelnöke, az ELTE Mesterséges Intelligencia Tanszékének docense volt, helyettese pedig Takács Tamás, az ELTE doktorandusza.
“A verseny első fordulójában elméleti felkészültségükről adtak számot a diákok, míg a második forduló a gyakorlaté volt. Fontos ugyanis, hogy a diákok az új módszerek hátterét is értsék és alkalmazni is tudják ezeket a módszereket" – mondta el az IAIO-n elért eredmények kapcsán Gulyás László.
A Neumann Társaság és az ELTE IK tehetséggondozási programja keretében a 2024-es diákolimpiai szezonban három európai és három globális informatikai tanulmányi versenyen vettek részt magyar középiskolások, amelyeken egyénileg, illetve csapatversenyben négy arany-, kilenc ezüst-, és öt bronzérmet szereztek. A megmérettetések közül négy verseny fókuszált az algoritmikus gondolkodást igénylő készségekre, kettő középpontjában viszont már a mesterséges intelligencia professzionális alkalmazásához kapcsolódó feladatok megoldása állt.
“Korábban nem volt általános, hogy valamennyi versenyzőnk éremmel térjen haza, ráadásul úgy, hogy azok között aranyérem is akad. Nagyon büszke vagyok az IAIO-n elért eredményeinkre, amelynek eléréséhez a tehetséges versenyzők mellett a tehetséggondozó szakosztályunk elhivatott felkészítőmunkájára is szükség volt. A magyar diákolimpikonjaink idei versenyteljesítménye kapcsán meg kell emlékeznünk a májusban elhunyt Zsakó Lászlóról, aki negyedszázados munkával építette fel a IT-versenyrendszert és gondozta műhelyünket, kiváló munkatársakat bevonva. Úgy gondolom, az idén szüretelt 18 magyar érem a Laci által elvetett mag gyümölcse” – kommentálta az idei eredményeket Beck György, a Neumann Társaság elnöke.
Forrás: NJSZT