Nemzetépítés és emlékezetpolitika Ukrajnában

Nemzetépítés és emlékezetpolitika Ukrajnában
04/02

2019. április 02. 17:00

ELTE Eötvös Collegium (1118 Budapest, Ménesi út 11-13.)

04/02

2019. április 02. 17:00 -

ELTE Eötvös Collegium (1118 Budapest, Ménesi út 11-13.)


Az ukrán elnökválasztás után két nappal tartja szakestjét az ELTE Márton Áron Szakkollégium, a rendezvény előadója Fedinec Csilla, a MÁSZ Nemzetstratégiai műhelyének vezetője, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségtörténeti és Etnopolitikai Osztályának tudományos főmunkatársa.

Az idei ukrajnai elnökválasztás alighanem alapvetően határozza meg szomszédunk közelebbi és távoli jövőjét. A március 31-én rendezett voksoláson rekordszámú, 44 jelölt méretteti meg magát, köztük a jelenlegi elnök, Petro Porosenko, a politikában újoncnak számító Vologyimir Zelenszkij televíziós-humorista és Julia Timosenko korábbi miniszterelnök is. A választás azért is kiemelt jelentőségű, mert az elmúlt évtizedekben az ukrán politika az Oroszországgal folytatott jó viszony megtartását szorgalmazta, azonban a 2014-es krími konfliktus miatt ez az alaphangulat mára megváltozott. Ukrajna 1991-ig a Szovjetunió tagállama volt, a parlament 1991 augusztusának végén fogadta el az ország függetlenségét deklaráló törvényt, amelyet aztán decemberben a választók népszavazáson is megerősítettek.

Fedinec Csilla a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségtörténeti és Etnopolitikai Osztályának tudományos főmunkatársa, az ELTE Márton Áron Szakkollégium Nemzetstratégiai műhelyének vezetője. Kutatási területei: Kárpátalja története a 20. században, Ukrajna politikatörténete és a Kelet-Közép Európai kisebbségek helyzete. Az ezredforduló óta publikál magyar, ukrán és angol nyelven, politikai elemző- és hírműsorok rendszeres vendége.

Az előadást az ELTE MÁSZ Youtube-csatornája élőben közvetíti.