Egy ótörök jóskönyv és rejtélyei

Egy ótörök jóskönyv és rejtélyei
09/26

2024. szeptember 26. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)

09/26

2024. szeptember 26. 16:00 - 17:30

ELTE BTK Kerényi terem (1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F)


Dallos Edina előadásával folytatódik a „Rejtély és varázslat a keleti kultúrákban” sorozat. 

A Góbi-sivatag szélén, az egykori Selyemút egyik állomáshelyén, Dunhuangban Stein Aurél fantasztikus leletegyüttest talált a 20. század elején. Az Ezer Buddha barlang befalazott "könyvtárából" sok buddhista emlék mellett előkerült egy ótörök rovásírással készült kis kéziratos könyvecske is, az Irk bitig. A jóskönyv szövegét néhány év múlva angol fordítással már ki is adta egy dán turkológus, az Irk bitig azonban még rengeteg rejtélyt tartogat számunkra – az előadás ezeket mutatja be.

Dallos Edina folklorista, turkológus, az ELTE Török Filológiai Tanszék habilitált egyetemi docense. Fő kutatási témái a meseelmélet, a török nyelvű népek korai vallási formái, valamint a Volga-vidéki török népek hiedelmei.

Az Orientalisztikai Intézet hagyományos őszi előadás-sorozatának középpontjában ezúttal olyan téma áll, amelyet sokan ‒ és talán nem is minden ok nélkül ‒ a "mesés" Kelet egyik jellegzetes sajátosságának tartanak: a rejtély és a varázslat, a csoda és a misztikum. Az egyes előadások ezt a kérdéskört vizsgálják meg irodalomtörténeti, illetve vallás- és kultúratudományi nézőpontból. A félév programja itt olvasható.