Egy nap az égi tünemények jegyében

Egy nap az égi tünemények jegyében
11/12

2014. november 12.

ELTE TTK Természetrajzi Múzeum, Ásvány- és Kőzettár (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C – Déli tömb, 0.603)

11/12

2014. november 12. -

ELTE TTK Természetrajzi Múzeum, Ásvány- és Kőzettár (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C – Déli tömb, 0.603)


Meteoritokkal, impakt kráterekkel és a fajok kihalásával foglalkozó szakmai és ismeretterjesztő eseményt rendeznek 2014. november 12-én az ELTE TTK Természetrajzi Múzeumának Ásványtárában.

Ludovic Ferrière geológus, a Bécsi Természettudományi Múzeum ritka kőzet- és meteoritgyűjteményének társfelügyelője előbb angol nyelvű szakmai előadásban számol be gyűjtőmunkája különböző aspektusairól, a terepen végzett tanulmányairól, tapasztalatairól, majd egy nagyközönség számára is nyilvános előadás keretében különleges utazásra hívja az égitestek iránt érdeklődőket, többek között a Kongói Demokratikus Köztársaságba is elkalauzolva a résztvevőket, ahol egy több mint 17 km átmérőjű meteorkrátert fedezett fel. A fiatal francia kutató sokoldalú tapasztalattal rendelkezik: planetológia mellett geológiával és geokémiával foglalkozik. 2011 óta irányításával működik a bécsi kőzetgyűjtemény, valamint a világ legrégebbi meteoritgyűjteménye, amelyet a 18. században Mária Terézia férje, I. Ferenc német-római császár alapított.

Program

10.00-13.00 Szakmai előadások:
Ludovic Ferrière (Naturhistorisches Museum Wien / Bécsi Természettudományi Múzeum): Meteorites and their impact craters - Recent studies and discoveries done at the NHM Vienna (Meteoritok és becsapódási krátereik - a bécsi Természettudományi Múzeum legújabb felfedezései és kutatási eredményei; az előadás nyelve angol)
Papp Gábor (Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest): „Gross Divina − rendelésre”: a nagydivényi meteorit története és 3D-nyomtatással végzett másolásának tapasztalatai

18.00-20.00 Ismeretterjesztő előadás:
Ludovic Ferrière (Naturhistorisches Museum Wien / Bécsi Természettudományi Múzeum): Meteorites, impact craters and mass extinctions (Meteoritok, impakt kráterek és a fajok kihalása; az előadás nyelve angol, igény esetén magyar nyelvű tolmácsolást biztosítunk.)

„Meteoritsimogató”: a látogatók ezen a napon kézbe vehetik a gyűjtemény legnagyobb darabját, a Toluca meteoritot.

„Üstökös szagolgató”: a Csurjumov–Geraszimenko-üstökösön november 12-én landol a Rosetta szonda Philae egysége. Ebből az alkalomból az üstökös környéki illatvilágot hozzák orrközelbe, természetesen biztonságosan!

Poszter

Időpont: 2014. november 12. 10.00 – 20.00
Helyszín: ELTE TTK Természetrajzi Múzeum, Ásvány- és Kőzettár (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C – Déli tömb, 0.603)