MedInProt – a fehérjék csodálatos világa
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem 2014. október 4-én adott helyet annak a rangos konferenciának, amelyen az MTA Természettudományi Kutatóközpont, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az ELTE és a Semmelweis Egyetem együttműködésében megvalósuló fehérjetudományi program, a MedInProt első eredményeit mutatták be.
„Az igazán csodálatos molekulák a fehérjék” – Perczel András egyetemi tanár, a MedInProt (Medicine in Proteins) nevű Fehérjetudományi Kiválósági Együttműködési Program vezetője Kajtár Márton professzor szavaival köszöntötte a résztvevőket. A 2014. május 20-án tartott alakuló ülés óta elindult a program első üteme: tizenhét kiváló kutató hét csoportban végzett munkáját támogatják. Az egyedülálló és hiánypótló kezdeményezés a fehérjekutatókat kisebb eszközök és berendezések, valamint gépidő megvásárlásához is hozzásegíti. A következő pályázási időszak 2014. október 10-én kezdődik, a projekt honlapján november 3-ig várják a jelentkezőket. A kuratórium elnöke hozzátette: tervezik, hogy 2015-től az alapító intézmények mellett (MTA, BME, ELTE, SE) az egész országra kiterjesztik a programot.
Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke az egyetemek és az Akadémia közti együttműködést a következő évek egyik legfontosabb kérdésének nevezte. Egyetemünk professzora hangsúlyozta: a kimagasló kutatások, a tudományos utánpótlás nevelése és a tudomány társadalmi népszerűsítése olyan közös célok, amelyek elérésében nem vetélytársként, hanem támaszként tekinthetnek egymásra az intézmények. A kiválósági együttműködési programok közül kiemelkedik a MedInProt, amely a jövőben hasonló kezdeményezések mintaprogramjaként szolgálhat.
Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal létrehozásával összefüggő feladatokért felelős kormánybiztos, a projekt ötletgazdája elmondta: az eredeti cél az volt, hogy olyan kutatási kultúra alakuljon ki, amelyben a hazai versenytársak egymást inspirálva, közös infrastruktúrát használva nemzetközi szinten is jelentős kutatási teljesítményt produkálnak. Az Akadémia korábbi elnöke hangsúlyozta: az első eredmények nagyon biztatóak.
Frei Zsolt a házigazda nevében örömmel köszöntötte a résztvevőket. Egyetemünk tudományos rektorhelyettese többek között vázolta az ELTE kutatásfejlesztési terveit, köztük az új posztdoktori programokra hivatkozva egy hazai „tenure track” elindítását, valamint a hallgatók aktívabb bevonását a kutatói munkába. Hozzátette: az Akadémia sikeres projektjeiben megismert jó gyakorlatokat az egyetemi intézményrendszerben is meg lehet és kell honosítani.
Fülöp Márta egyetemi tanár az együttműködő versengés szociálpszichológiai hátterét érdekes példákkal mutatta be. A Princeton Egyetemen készített kutatásból például kiderült: nagyon fontos, hogy a kutatók az előttük álló akadályokat ne fenyegetésként, hanem kihívásként, intellektuális feladatként éljék meg. A gazdasági életben rendkívül sikeres detroiti káldeus közösség vagy a különböző innovációs versenyek mutatóit vizsgálva is arra jutottak a kutatók, hogy a magas szintű együttműködés, az új csoportok kialakítása kreativitást szabadít fel és jobb eredményre sarkallja a résztvevőket.
A MedInProt program eredményeire a szakmai nyilvánosság mellett a biotechnológiai gyógyszergyártás is figyel. Greiner István, a Richter Gedeon Zrt. tudományos igazgatója hangsúlyozta: a világ tíz legnagyobb árbevételt elérő gyógyszerének 70%-a fehérjealapú, a vállalat a közelmúltban Debrecenben, Budapesten és Németországban hozott létre olyan központot, amely biotechnológiai gyógyszergyártással foglalkozik.
A MedinProt első szinergiaprogramjában Egyetemünk oktatói közül Bodor Andrea egyetemi adjunktus, Józsi Mihály Lendület-csoportvezető, Nyitray László tanszékvezető egyetemi tanár, Pál Gábor egyetemi docens és Vellai Tibor tanszékvezető egyetemi docens dolgozik együtt a BME, a SE és az MTA kutatóival. A konferencia szakmai programja során a támogatott csoportok mutatták be eredményeiket, az előadások összefoglalói itt olvashatók.