Új eredmények a fénypolarizáció kutatásában

Új eredmények a fénypolarizáció kutatásában
10/09

2014. október 09.

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.81)

10/09

2014. október 09. -

ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.81)


Horváth Gábor, az ELTE Biológiai Fizika Tanszék és a Környezetoptika Laboratórium egyetemi docense „Új eredmények a fénypolarizáció érzékelésének és alkalmazásainak kutatásában” címmel tartja az Ortvay Kollokvium következő előadását 2014. október 9-én.

Az előadás betekintést nyújt a fénypolarizáció érzékelésének és alkalmazásainak kutatásában az elmúlt évtizedben elért eredményekbe a „Polarized Light and Polarization Vision in Animal Sciences” (Springer: Berlin, New York, 2014) című új könyvből szemezgetve. Megtudható például, hogy az ember képes-e érzékelni a fénypolarizációt, kiderül, mely állatok, és hogyan érzékelik a cirkulárisan poláros fényt s mire használják e képességüket. Az előadó bemutatja, hogy miként akadályozható meg az éjszaka tömegrajzó dunavirágok (Dunából kikelő kérészek) hídlámpák miatti fototaktikus és kivilágított aszfaltutak általi polarotaktikus csapdázódása. Horváth Gábor összefoglalja a vikingek rejtélyes égbolt-polarizációs navigációjával kapcsolatos legújabb pszichofizikai kísérletek eredményeit.

Horváth Gábort és Kriska Györgyöt 2011-ben választották az Egyetem Innovatív Kutatójának, ekkor készített interjúnk itt olvasható.

A Természettudományi Kar Fizika Intézete 1998 ősze óta szervez intézeti szintű kollokvium-sorozatot, amelyet – az első ilyen sorozat elindítójáról – Ortvay Kollokviumnak neveztek el. Az előadásokat meghívott magyar és külföldi fizikusok tartják aktuális témákban. Megértésükhöz bármely fizikai diszciplínában szerzett előismeret elegendő, minden érdeklődőt szívesen látnak.

Időpont: 2014. október 9. 15:00
Helyszín: ELTE TTK Ortvay-terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/A, 0.81)

ELTE Fizikai Intézet