Felbecsülhetetlen érték került vissza az Egyetemi Könyvtárhoz
Csaknem ötven év után került vissza az Egyetemi Könyvtárba az az 1662-ből származó, csillagászat- és tudománytörténeti szempontból kiemelkedő jelentőségű régi nyomtatvány, mely korábban a Könyvtár tulajdonát képezte. A művet az Angliában élő neves cambridge-i csillagász és gyűjtő, Simon Mitton találta meg, és 2013. október 29-én ünnepélyes keretek között adta át az Egyetemi Könyvtár vezetőségének. A jeles eseményen egyúttal az ELTE Egyetemi Könyvtár csillagászati kézirataiból és nyomtatványaiból álló tudásvagyont bemutató kiállítást is megnyitották.
Az Egyetemi Könyvtár az ELTE büszkesége, a tudás temploma – kezdte ünnepi beszédét Borsodi Csaba rektorhelyettes. A Történeti Intézet igazgatója, habilitált egyetemi docens elmondta: mindig hatalmas öröm, amikor elveszettnek hitt könyvritkaság kerül vissza az egyetemhez. A nyomtatvány visszavásárlásában a Nemzeti Kulturális Alap is segített, melynek ünnepélyes átadásával és a kiállítás megnyitásával a közös értékvagyon megőrzésére hívták fel a figyelmet.
Az 1662-ből származó „Ephemerides novissimae motuum coelestium Marchioni Cornelii Malvasie…” című, visszavásárolt kötet szerzőjeként a katona és politikus Cornelio Malvasia márkit tartják számon, aki a csillagászattörténet egyik legkiemelkedőbb „amatőrének” számít. A művet valójában a neves tudós Geminiano Montanari szerkesztette, s Cornelio Malvasia megfigyelésein kívül további alapvető mellékleteket is tartalmaz. A csillagászati megfigyelések leírását tartalmazó dokumentum az 1960-as években ismeretlen úton külföldre került és csaknem ötven év után jutott vissza az Egyetemi Könyvtárba az Angliában élő neves cambridge-i csillagásznak és gyűjtőnek, Simon Mittonnak köszönhetően, aki 2010-ben kereste meg az Egyetemi Könyvtárat, amikor a nyomtatványban felfedezte a régi tulajdonbélyegzőt.
Simon Mitton professzor előadásában hangsúlyozta, hogy ez a kötet hatalmas jelentőséggel bír, értékét emeli, hogy a világ akkori legjobb minőségű papírját használták hozzá, emellett kitűnő a szedése és olyan jelentős történeti személyiségek birtokolták, mint Nádasdy Ferenc. A gróf 1651-ben történt kivégzése után csodálatos könyvgyűjteménye, vele pedig a nyomtatvány is a szervita rendhez került, onnan pedig Budára. Simon Mitton szerint a csodával határos, hogy a nyomtatvány túlélt ötven évet a könyvtár védelmén kívül tekintve, hogy a kötetben található huszonnégy illusztráció külön-külön is hatalmas, tízezer eurót meghaladó értékkel bír.
A nyomtatvány ünnepélyes átadását követően megnyílt a „Csillagászat-történeti tudásvagyon: Kiállítás az ELTE Egyetemi Könyvtár csillagászati kézirataiból és nyomtatványaiból” tárlat is, mely az ELTE Egyetemi Könyvtár 1800 előtti, felbecsülhetetlen értékű állományának egyes darabjait mutatja be – ezek jelentős része szoros kapcsolatban áll a magyarországi természettudományok kezdeteivel. Az Egyetemi Könyvtár új kiállításának első részében a könyvtár állományában őrzött európai csillagászattörténeti tudásvagyon XVII. század közepéig megjelent dokumentumaiból látható válogatás. A második rész a magyarországi csillagászat történetére kívánja ráirányítani a figyelmet: a dokumentumok szorosabban vagy áttételesen a nagyszombati jezsuita egyetemhez kapcsolódó tudósok életművét és teljesítményét állítják középpontba.
A megnyitón készült videófelvételek megtekinthetők a videotorium.hu-n