„Őrizni és gyarapítani értékeinket”

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem 378. tanévét megnyitó ünnepi közgyűlésre 2012. szeptember 7-én került sor az Aula Magnában. 

Mezey Barna, az ELTE rektora, a Magyar Rektori Konferencia elnöke ünnepi beszédében először az ELTE közelmúltban elért eredményeit vette számba, kitérve a felvételi eredményekre: „A számunkra sok ponton nehezebb körülmények ellenére is csaknem ugyanannyi hallgatót veszünk fel az idén, mint tavaly, közel 9300 új hallgató kezdheti meg tanulmányait.” Megemlékezett a közelmúltban befejeződött, kétéves kutatóegyetemi projekt eredményeiről: „A projekt keretében közel 1000 tudományos közlemény, több mint 200 TDK-dolgozat és közel 30 Phd-értekezés született. Több mint száz vendégelőadó járt az Egyetemen, a projekt résztvevői pedig közel ötven országba látogathattak el konferenciákra, konzultációkra, új együttműködéseket alakítva ki.” Beszélt a nyáron leadott Intézményfejlesztési Terv fő célkitűzéseiről, az ELTE nemzetközi pozícióinak erősítéséről, meghatározó szerepének kialakításáról a Kárpát-medencei magyar nyelvű képzésben, a nemzeti, nyelvi kultúra képzésének megőrzéséről, valamint a hallgatói szolgáltatások fejlesztéséről is.

A beszéd második része foglalkozott a felsőoktatás átalakulásának kérdéseivel. Az ELTE rektora kiállt az egyetem képzési portfóliójának fontos részét képező bölcsész- és társadalomtudományi képzésekért, mint fogalmazott: „a természettudományok és a műszaki tudományok művelői mellett minden nemzetnek szüksége van a nemzeti tudományok és társadalomtudományok értőire is”, és nem minden képzést lehet piaci alapon önfenntartóvá tenni. Zárásként a minőség fenntartásának fontosságára hívta fel a figyelmet: „Az adott – mint eddig kiderült, és mint mindannyian tudjuk: igen szorongató – keretek között sem tehetünk ugyanakkor mást, mint amit eddig is tennünk kellett: a lehető legmagasabb minőségben dolgozni tovább, őrizni és gyarapítani értékeinket, fenntartani az ELTE nevével összeforrott magas oktatói és kutatói színvonalat”.

A beszédet követően az ELTE rektora Professor Emeritus címeket, Eötvös-gyűrűket, ELTE Emlékérmeket, Pro Universitate Emlékérmeket és Trefort Ágoston emléklapokat adott át. Eötvös-gyűrűt vehetett át kiemelkedő szakmai, tudományos életútja elismeréseként nyugdíjba vonulása alkalmából dr. Hunyady György korábbi dékán és dr. Manherz Károly korábbi dékán. A kitüntetettekről bővebben ebben a hírben olvashat.

 

Kalina Gergely, az ELTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke beszédben köszöntötte az újonnan felvett, elsőéves hallgatókat, majd átadta az EHÖK által osztott „Az Év Tudományos Rendezvénye” díjat a XIII. Eötvös Konferencia szervezőinek. Az EHÖK által hagyományosan meghirdetett pályázat célja a hallgatók által szervezett tudományos rendezvények támogatása, elismerése.

Az ülés zárásaként leleplezték Mária Terézia és Pázmány Péter portréját. A festmények az Aula Magna 1934-es felújításakor kerültek az egyetemre, ahonnan a második magyar köztársaság kísérlete után felsőbb parancsra eltávolították őket. Visszahelyezésükkel egy több mint fél évszázados hiányt pótolt az ELTE rektori vezetése. A legmodernebb technikával restaurált portrék a Magyar Képzőművészeti Egyetem közreműködésével készültek el. Felavatásukban Kőnig Frigyes, az MKE rektora és Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke segédkeztek.

   

2012.09.07.