ELTE-s kutató a Higgs-bozon nyomában
Nemzetközi kutatócsoport tagjaként a részecskefizika Standard Modelljének kiterjesztésén dolgozik Nógrádi Dániel, az ELTE TTK elméleti fizikusa, akinek a kutatásait a következő négy évben a most elnyert nagy költségű OTKA pályázat támogatja.
A kutató elmondta: a Standard Modell a részecskefizika mai ismereteink szerinti legprecízebb leírását adja. Pontosan számot ad a kísérletileg ismert részecskékről és azok tulajdonságairól, egy kivétellel: a Standard Modellben központi szerepet játszó Higgs-bozont kísérletileg még nem sikerült kimutatni. 2012. július 4-én a CERN két ezzel foglalkozó kísérlete, a CMS és az ATLAS kihirdette, hogy felfedeztek egy új részecskét, amely elképzelhető, hogy a Standard Modellbeli Higgs-bozon, de ezt csak további mérésekkel lehet tisztázni. „A pályázatomban azzal fogok foglalkozni, hogy ha a megtalált részecskének a tulajdonságai eltérnek a Standard Modell jóslataitól, akkor milyen elméleti leírást lehet rá adni. Illetve ha a részecske tulajdonságai megegyeznek a Standard Modell jóslataival, akkor a Standard Modellt hogyan lehet úgy kiterjeszteni, hogy az kompatibilis legyen a megfigyelt Higgs-bozonnal és a többi már korábban elvégzett, Standard Modellt alátámasztó kísérlettel. Ez utóbbi lehetőség azért releváns, mert a Standard Modell valamilyen energiaskála fölött biztos, hogy módosításra szorul” – magyarázza Nógrádi Dániel.
A kutató a pályázati támogatás túlnyomó részét grafikus kártyákat tartalmazó számítógép klaszter vásárlására, konferenciákon való részvételre, és személyi költségekre fogja fordítani. A támogatás lehetővé teszi, hogy 2-3 PhD-hallgatót illetve tudományos munkatársat is bevonjon a kutatásba. „A grafikus kártyákat tartalmazó számítógép klaszteren a szükséges numerikusszámításokat fogjuk elvégezni. Ez a megoldás jóval költséghatékonyabb, mint egy hagyományos számítógép klaszter vagy szuperszámítógép vásárlása” – tette hozzá.
Nógrádi Dániel előadás a Budapest New Tech Meetup rednezvényén (2010)
Nógrádi Dániel, az ELTE TTK Elméleti Fizikai Tanszékének tudományos munkatársa A Standard Modell erősen kölcsönható kiterjesztésének rácstérelméleti vizsgálata címmel nyert nagy költségű, 79 158 000 forintos, négyéves időtartamra szól kutatói OTKA-pályázatot a közelmúltban. Nógrádi Dániel nemzetközi kutatócsoport tagjaként végzi a kutatást, kollegái a University of California San Diego, a University of the Pacific – Stockton USA-beli egyetemeken és a németországi Wuppertali Egyetemen dolgoznak. Ehhez kapcsolódik a most kialakuló budapesti csoport, amely 2-3 további kutatóval tud majd bővülni a pályázatnak köszönhetően.