Az oxigén és metán reakciójának dinamikája

Czakó Gábor legfrissebb publikációját az Amerikai Tudományos Akadémia folyóirata, a Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA (PNAS) közölte 2012 májusában.

A Kémiai Intézet munkatársának, a kutatóegyetemi projekt résztvevőjének eredményei így a világ egyik leghivatkozottabb folyóiratában jelentek meg. A fiatal kutató cikke az oxigén atom és metán reakciójának dinamikájával foglalkozik. A PNAS-cikk leírja az első ab initio full-dimenziós potenciális energia felületet az O + metán reakcióra és elméleti támogatást nyújt fontos kísérleti eredmények értelmezéséhez.

Czakó munkája a többatomos reakciók dinamikája terén jelentős figyelmet kapott, hiszen az F és Cl + metán reakciókat tárgyaló tanulmányait a Journal of the American Chemical Society (2009) és a Science (2011) folyóiratok közölték. Eredményeiért idén megkapta a Fiatal Kutatói Polányi-díjat a Magyar Tudományos Akadémiától. A díjhoz kapcsolódó méltatás szerint Czakó Gábort közel egy évtizedes tevékenysége a molekuláris kvantumkémia, az elméleti molekulaspektroszkópia és különösen az elméleti reakciódinamika területén nemzetközileg elismert kutatóvá tette.

ELTE Kutatóegyetem

2012.05.15.