Az ELTE Szenátusának ünnepi közgyűlése

Az ELTE Szenátusának ünnepi közgyűlése
05/11

2012. május 11.

ELTE ÁJK Aula Magna

05/11

2012. május 11. -

ELTE ÁJK Aula Magna


Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szenátusának Pázmány-napi ünnepi közgyűlésére 2012. május 11-én kerül sor az Aula Magnában.

A Pázmány-előadást Dr. Erdei Anna, az ELTE TTK Immunológiai Tanszék Tanszékvezető egyetemi tanára tartja, majd díszdoktori címet adományoznak Alberto Gasparininek, Hans Ulrich Gumbrechtnek, Helmut Rüßmannak, Manfred Nowaknak és Markku Kulmalának. Az eseményen közreműködik az ELTE BTK Zenei Tanszék Vegyes Kórusa, vezényel Dr. Mindszenty Zsuzsánna Liszt-díjas karnagy.

Erdei Anna az ELTE TTK Immunológia Tanszékének vezetője. Az immunválasz kialakulásának, a veleszületett és a szerzett immunrendszer kapcsolatának vizsgálatáért, illetve oktatói tevékenységéért 2011-ben Széchenyi-díjat kapott. A professzor asszonnyal akkor készült interjúnk itt olvasható. Az Egyetemi Tanács 1992-es határozata szerint a Pázmány Péter-előadás mindenkori prelegálóját az egyetem Jubileumi Ezüst Emlékérmével tünteti ki.

Alberto Gasparini az Európai Tanulmányok Nemzetközi Egyetemi Intézetének elnöke. Már a rendszerváltozás előtt szoros kapcsolatokat épített ki az ELTE Szociológiai Intézetével, részt vett az Intézet UNESCO által elismert Kisebbségszociológiai Tanszékének angol nyelvű programjának kialakításában, fórumot teremtett az ELTE számára az általa vezetett Intézetben. A közös kutatások fókuszában a mesterségesen megvont határok okozta problémák kutatása állt.

Hans Ulrich Gumbrecht a Stanford Egyetem professzora, a romanisztika és az általános irodalomtudomány világszerte ismert képviselője, emellett Németország egyik legbefolyásosabb közéleti személyisége. Számos nyelven jelennek meg publikációi, amelyek műfaji spektruma a tudomány- és retorikatörténeti monográfiáktól az összehasonlító irodalomtudományi tanulmányokon át egészen a mindennapi életvilág jelenségeivel foglalkozó esszékig terjed. A professzor tavaly ősszel mesterkurzust tartott a BTK-n, akkori interjúnk itt olvasható.

Helmut Rüßmann a németországi Saarlandi Egyetem Jogi és Gazdaságtudományi Karának professzora, a polgári jog és a polgári eljárásjog nemzetközi szinten elismert művelője, mind a tudományos élet, mind pedig a joggyakorlat terén. Témavezetőként számos kiemelkedő doktori kutatási tevékenység és PhD. disszertáció sikerét mozdította elő.

Manfred Nowak, a Bécsi Egyetem professzora, a nemzetközi emberi jogok tudománya egyik úttörőjének számít. Több mint 400 tudományos közleményt publikált. 1993-ban egyik fő kezdeményezője és szervezője volt az Emberi jogok bécsi világkonferenciájának. A 2000-es évek második felében számos tudományos publikációban szorgalmazta az ENSZ intézmény-rendszerének reformját, különös tekintettel egy emberi jogi világbíróság felállítására.

Markku Kulmala a Helsinki Egyetem Légkörtudományi Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára. Finn és skandináv kiválósági tudományos központok és nemzetközi tudományos hálózatok létrehozója és vezetője. Fő kutatási és oktatási területe a légköri aeroszol részecskék keletkezési mechanizmusának elmélete és kísérleti tanulmányozása, valamint az aeroszol-felhő-éghajlat közötti kölcsönhatások felderítése. A témával kapcsolatos előadást tart az Eötvös-napon május 10-én.

A Pázmány-nap estéjén 19:30-tól az ELTE Bartók Béla Énekkara és Egyetemi Koncertzenekara tart ünnepi hangversenyt Kovács László vezényletével az Egyetemi Templomban, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak!

Időpont: 2012. május 11. 10:00
Helyszín:
ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3. I. em.)