Pázmány-nap 2011
2011. május 13.
ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3,), Egyetemi Kisboldogasszony Templom (1053 Budapest, Papnövelde u. 9.)
2011. május 13. -
ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3,), Egyetemi Kisboldogasszony Templom (1053 Budapest, Papnövelde u. 9.)
Az ELTE Szenátusának ünnepi közgyűlése az egyetem alapításának 376. évfordulóján, 2011. május 13-án az Aula Magnában. A Pázmány-előadást idén Vicsek Tamás tartja. Díszdoktorrá avatják Varga László, Alexander Schrijver és Spyridon Vrellis professzorokat.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szenátusa ünnepi közgyűlést tart az egyetem alapításának évfordulóján 2011. május 13-án.
Az ünnepi szenátusi ülés részeként hagyományosan megtartott, tudományos témájú Pázmány-előadást idén Vicsek Tamás, a Természettudományi Kar Biológiai Fizika Tanszék egyetemi tanára, a kutatóegyetemi projekt „Nagy adatbázisokon alapuló hálózatok statisztikus fizikai modellezése, klaszterezése és dinamikája” kutatócsoport egyik vezetője tartja A csoportos mozgás törvényszerűségei címmel.
Az ELTE ünnepi közgyűlésén az ELTE díszdoktorává avatják Varga László, Alexander Schrijver és Spyridon Vrellis professzorokat. Ezen tiszteletbeli doktor- és professzori címek adományozásáról 2011. február 14-i ülésén döntött a Szenátus.
Dr. Varga Lászlónak az informatikai tudományok területén és a felsőoktatásban végzett kimagasló oktatási, kutatási és iskolateremtő tevékenysége elismeréseként adományozzák a díszdoktori címet. Az ELTE későbbi professor emeritusa 1983–1996-ig az ELTE TTK Általános Számítástudományi Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára volt, 1986–1989 között az ELTE TTK dékánhelyettese. Az ő szakmai irányítása mellett indult meg 1972-ben a programozó matematikus képzés az ELTE-n. Tevékenységének eredményeként a nappali programozó matematikus szak mellett megindult a képzés a nappali programtervező matematikus és az informatika tanár szakokon, az esti programozó és programtervező matematikus és a levelező számítástechnika tanári szakokon. A 80-as évek végén elkezdődött a szakinformatikusok képzése is. Elévülhetetlen érdemei vannak a Bologna-típusú képzési rendszer meghonosításában az ELTE Informatikai Karán, és az ELTE Informatika Doktori Iskolájának megszervezése, zökkenőmentes beindítása is nagyrészt az ő munkájának köszönhető. Az ő tevékenysége alapozta meg az Informatikai Kar létrejöttét az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 2003-ban. Az utóbbi időben szűkebb kutatási területe az objektum elvű programozás szempontjából kulcsfontosságú típusfogalom vizsgálata, a programok bonyolultsága és a párhuzamos programok helyessége. Ezen témakörökben nemzetközileg is figyelmet keltő eredményeket ért el, illetve számos cikket publikált angol nyelven. Az Akadémiai Kiadónál megjelent könyvei és egyetemi jegyzetei az oktatás nélkülözhetetlen részeivé váltak. Az objektum elvű programozásról írott könyvei, jegyzetei alapvetőek a felsőoktatásban.
Alexander Schrijver az amszterdami CWI és az Universiteit van Amsterdam professzora, hazai matematikusokkal történő együttműködésének évtizedes hagyományai vannak. 1979–80-ban egy teljes évet töltött el Szegeden Lovász Lászlónál. De az évek során nem csupán Lovásszal írt megannyi közös dolgozatot, hanem Frank Andrással és az akkor még idehaza dolgozó Tardos Évával is. Schrijver meghívására, vele együttműködve több magyar matematikus töltött hosszabb időt Hollandiában, egykori ELTE-s hallgatók az ő csoportjában szereztek PhD fokozatot. A professzor a kilencvenes években a TEMPUS keretében működött együtt az ELTE-vel, hosszú ideje évi rendszerességgel ellátogat az ELTE-re. Alexander Schrijver nemzetközileg elismert vezető matematikus egy olyan területen, amely a diszkrét matematikával, az operációkutatással és a számítógéptudománnyal egyaránt érintkezik. Alapvető fogalmi hozzájárulásokon túl megannyi matematikailag mély, technikailag nehéz eredményt ért el. Az elméleti eredmények mellett mélyen elkötelezett a kombinatorikus optimalizálás gyakorlati életben történő felhasználásában is: vezetése mellett egy olyan programcsomagot dolgoztak ki, amely a Holland Vasutak nélkülözhetetlen menetrend-tervezési eszközévé vált.
Spyridon Vrellis professzort, a Hellén Nemzetközi és Külföldi Jogi Intézet igazgatóját szintén több mint két évtizedes szakmai kapcsolat fűzi az ELTE-hez, melynek jegyében többször is előadást tartott nemzetközi magánjogból a jogi kar hallgatóinak. Támogatásával négy közös tudományos szimpóziumot szervezett az ELTE ÁJTK Nemzetközi Magánjogi Tanszéke és az Athéni Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Központja, úgy Budapesten, mint Athénban, utoljára 2007 tavaszán. A konferenciákon az ELTE Polgári Jogi Tanszék oktatói közül is többen szerepeltek. A konferencia előadások részben külön kötetben, részben pedig a Hellén Nemzetközi Szemle hasábjain jelentek meg. Külön elismerést érdemel az a kölcsönösen támogató szakmai együttműködés, melyet Vrellis professzor az 1980-as évektől fogva a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia illetve az UNIDROIT égisze alatt alakított ki Magyarország képviselőivel.
Az ünnepi közgyűlés estéjén az ELTE „Eötvös” Művészeti Együttese ismét megtartja hagyományos egyetemi születésnapi koncertjét, este fél 8-as kezdéssel. A műsorban elhangzik J.S. Bach d-moll versenymű két hegedűre című darabja, és Orbán György Magnificatja.
PROGRAM
- Rektori megnyitó
- Pázmány-előadás
Vicsek Tamás: A csoportos mozgás törvényszerűségei
- Doctor et professor honoris causa cím adományozása
Prof. Varga László, az Informatikai Kar professor emeritusa
Prof. Alexander Schrijver, az amszterdami CWI és az Universiteit van Amsterdam professzora
Prof. Spyridon Vrellis, a Hellén Nemzetközi és Külföldi Jogi Intézet igazgatója
Közreműködik: az ELTE BTK Zenei Tanszék Vegyes Kórusa
Vezényel: Dr. Mindszenty Zsuzsánna Liszt-díjas karnagy
Ünnepi közgyűlés:
Időpont: 2011. május 13. 10:00
Helyszín: ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3. I. em.)
Esti koncert:
Időpont: 2011. május 13. 19:30
Helyszín: Egyetemi Kisboldogasszony Templom (1053 Budapest, Papnövelde u. 9.)